لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۲۱

اعتراض فعالان محیط زیست به طرح تخریب باغ گیاه‌شناسی نوشهر


تجمع مقابل باغ گیاه‌شناسی نوشهر- پنجم تیرماه ۱۳۹۲
شماری از فعالان محیط زیست روز چهارشنبه در اعتراض به طرح تخریب باغ گیاه‌شناسی نوشهر، مقابل این باغ تجمع کردند. استانداری مازندران در واکنش ضمن تأکید بر اجرایی شدن این طرح، رسانه‌های بیگانه را به «فضاسازی و تحریف» در این زمینه متهم کرد و گفت این طرح «یک مطالبه عمومی» است.

به گزارش خبرگزاری مهر، روز چهارشنبه، ۵ تیرماه، حدود ۲۰۰ تن از فعالان محیط زیست با در دست داشتن پلاکاردهایی در دفاع از محیط زیست، خواستار جلوگیری از تخریب باغ گیاه‌شناسی نوشهر شدند. به گفته مهر در پی حضور معاون استاندار مازندران، فرماندار نوشهر و رئیس مرکز گیاه‌شناسی شمال کشور و ارائه توضیحات مسئولین در مورد این طرح، اعتراض‌کنندگان به تجمع خود پایان دادند.

عیسی هاشمی، معاون استانداری مازندران روز چهارشنبه در گفت‌وگو با مهر بر ضرورت راهسازی در این منطقه تأکید کرد و با اظهار این‌که این طرح دولت برای رفع معضل ترافیکی ماشین‌های سنگین در مسیر بندر مصوب شده، افزود: «به جهت حفظ مسائل زیست محیطی و حفظ گونه‌های نادر درختان و حفظ باغ، مسیر اصلی راه دسترسی به بندر، به ضلع شرقی منتقل شد.»


استانداری مازندران اخیرا دستور تخریب باغ گیاه‌شناسی نوشهر، اولین باغ پژوهشی و اکولوژیک ایران و خاورمیانه را صادر و اعلام کرد که تخریب این باغ ۳۵ هکتاری قرار است از بامداد پنجم تیرماه اجرایی شود.

این دستور در حالی صادر شده که اقدامات قضایی برای جلوگیری از تخریب‌های قبلی که توسط اداره کل بنادر نوشهر در این باغ صورت گرفته بود، هنوز جریان دارد.

عیسی هاشمی روز چهارشنبه در دفاع از این طرح دولت اظهار کرد که تصمیم راهسازی در مسیر این باغ از سوی «۱۸ کارگروه تخصصی» صورت گرفته و افزود: «راه دسترسی بندر نوشهر تنها مسئله بندر نیست بلکه امروز به عنوان یک مطالبه عمومی و مردمی در نظام مطرح است و ساکنین این قسمت شهر خواستار احداث راه هستند.»

وی رسانه‌های خارجی را به «فضاسازی و لابی‌ رسانه‌ای و تحریف خبر» در این زمینه متهم کرد و افزود که هیئت امنای مرکز تحقیقات گیاه‌شناسی کشور تا ۱۰ روز فرصت دارد تا زمینه را برای احداث راه در این منطقه فراهم کند.

باغ گیاه‌شناسی نوشهر با درختانی با عمر ۹۰ تا ۲۰۰ سال، ۶۱ سال پیش به عنوان اولین باغ پژوهشی و اکولوژیک در ایران و خاورمیانه ساخته شد و به مرور شهرتی جهانی یافت. در این باغ ۱۴۰۰ گونه گیاه کشت می‌شود و تنها پایه بلوط چوب‌پنبه در ایران، و قدیمی‌ترین پایه‌های درختان دارتالاب و ژینکو در آن قرار دارد.

خطر تخریب این باغ از ۱۰ سال گذشته وجود داشته و اداره بنادر نوشهر روز هشتم آبان ۸۹ اقدام به تصرف بخشی از این باغ و تخریب بیش از ۳ هکتار از عرصه‌های این باغ کرد که با مقاومت فعالان محیط‌ زیست و ارجاع این پرونده به دادگاه از این اقدام جلوگیری شد.

استانداری در حالی بر تخریب این ایستگاه پژوهشی گیاه‌شناسی تأکید دارد که این باغ به عنوان یک اثر ملی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور نیز ثبت شده است.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG