لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۲۲
تیمی از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارشنبه شب، ۲۲ آذرماه، برای مذاکرات هسته‌ای یک روزه با جمهوری اسلامی وارد تهران شدند. ایران می‌گوید آماده است تا در چارچوب ان‌پی‌تی به نگرانی‌های آژانس پاسخ دهد.

به گزارش روز پنجشنبه، ۲۳ آذرماه، خبرگزاری مهر، فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی در خصوص حضور این هیئت در تهران گفته است: «در صورتی که خواسته‌های آژانس معقول در چارچوب مقررات ان‌پی‌تی باشد، ایران از هیچ‌گونه تلاشی برای تأمین این خواسته‌ها مضایقه نخواهد کرد.»

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز ضمن تأکید بر «صلح‌آمیز» بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، گفته است که تهران برای «بحث درباره برخی موضوعات که احتمال دارد منبع نگرانی برای مسئولان آژانس‌باشد»، آماده است.

هرمان ناکارتس، معاون مدیرکل آژانس که در رأس هیئت بازرسان به ایران سفر کرده، ابراز امیدواری کرده است که در جریان مذاکرات روز پنجشنبه، مقام‌های تهران به بازرسان سازمان ملل اجازه دهند که از پارچین بازدید کنند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی معتقد است که ایران در پارچین دست به آزمایش چاشنی انفجار بمب اتمی زده است. این سازمان همچنین تاکنون بارها از در جریان بودن فعالیت‌های «شدید» در پارچین خبرداده، و معتقد است که ایران سعی دارد آثار آزمایش‌های هسته‌ای را پاک کند.

با این‌حال مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۱۶ آذرماه تأکید کرد که علیرغم فعالیت‌های شدیدی که در سایت نظامی پارچین صورت گرفته است، بازرسی از این مکان همچنان می‌تواند «بسیار مفید» باشد.

در همین زمینه هرمان ناکارتس ۲۲ آذرماه، پیش از سفر به تهران گفت: «اگر ایران به ما اجازه ورود به پارچین را بدهد، از این فرصت استقبال می‌کنیم و آماده‌ایم که از آنجا بازدید کنیم.»

جمهوری اسلامی همواره اتهام دنبال کردن فعالیت‌های هسته در پارچین و پاکسازی پس از آن را رد کرده است. فریدون عباسی، ۲۲ آذرماه نیز بار دیگر تأکید کرد: «همیشه بر اساس مقررات ان‌پی‌تی حرکت کرده‌ایم و مطابق آن هم به پیش خواهیم رفت.»

در حالی که پیشتر تهران بارها با تأکید کرده بود که به علت نظامی بودن پارچین، نمی‌تواند اجازه دسترسی هیئت آژانس به آن را بدهد، به گزارش مهر، این‌بار اعلام کرده است که در صورت رسیدن به یک توافق جامع با آژانس، اجازه بازدید بازرسان از این سایت را می‌دهد.

مذاکرات آژانس و ایران یک روزه خواهد بود و به گفته رئیس هیئت اعزامی به ایران، آژانس در تلاش است تا در خصوص «ابعاد احتمالی نظامی» برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی با مقام‌های ایران به گفت‌و‌گو بنشیند.

خبرگزاری‌های غربی این مذاکرات را «مکمل» مذاکرات ایران و ۵+۱ شمرده‌اند.

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ۲۲ آذرماه گفت که هلگا اشمید، معاون کاترین اشتون (رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا)، با علی باقری، معاون سعید جلیلی (مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران) تماس تلفنی داشته و در مورد مذاکرات آینده ۵+۱ و ایران و زمان احتمالی آن گفت‌و‌گو کرده است.

سخنگوی کاترین اشتون نیز در همین روز از برقراری این تماس تلفنی خبر داد و گفت: «امیدوارم به‌زودی بر سر این‌که چه‌طور مذاکرات را ادامه دهیم و به پیشرفت ملموس به سوی پاسخ‌دادن به نگرانی‌های بین‌المللی برسیم، با ایران توافق کنیم.»
شش کشور ۵+۱، شامل بریتانیا، فرانسه، ایالات متحده، روسیه، چین و آلمان، در سال جاری میلادی سه دور مذاکرات با دیلپمات‌های ایرانی برگزار کرده‌اند، اما این مذاکرات به نتیجه‌ای نرسیده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG