لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۰۵

ایران: دبیرکل سازمان ملل بی‌طرفی خود را حفظ کند


نماینده دائم ایران در سازمان ملل از دبیرکل این سازمان خواسته است تا «مراقب اصول عدالت و اعتماد» باشد .
به دنبال ابراز نگرانی اخیر دبیرکل سازمان ملل متحد از امکان تلاش ایران برای ساخت بمب اتمی، نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد ضمن ابراز تأسف از این اظهارات، از دبیر کل سازمان ملل خواست تا «بی‌طرفی» خود را حفظ کند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، محمد خزاعی ۲۷ بهمن‌ماه، با اشاره به اظهارات بان گی‌مون که گفته بود «ایران می‌تواند از مذاکرات با آژانس به عنوان سرپوشی برای ساخت بمب استفاده کند»، گفت: «مایه تأسف است که دبیر کل سازمان ملل موضعی را در تناقض با وظایف خود و برخلاف اصول مسلم بین‌المللی در خصوص ماهیت صلح‌آمیز فعالیت‌های هسته‌ای ایران اتخاذ کرده است.»

آقای خزاعی در نامه‌ خود به بان گی‌مون افزود: «جمهوری اسلامی ایران از دبیرکل سازمان ملل متحد می‌خواهد که بی‌طرفی خود را که یک رویه طبیعی حاکم بر کار سازمان ملل است، حفظ کند.»

دبیرکل سازمان ملل در گفت‌وگویی با روزنامه آمریکایی «واشینگتن پست» که ۲۷ بهمن‌ماه منتشر شد، گفت این سازمان یا باید هر چه سریع تر در مورد کارآیی دیپلماسی برای رفع نگرانی‌های جامعه جهانی درباره برنامه هسته‌ای ایران به قضاوت بنشیند، یا ریسک این خطر را که ایران از گفت‌وگوهای هسته‌ای با آژانس به عنوان «سرپوشی» برای ساخت بمب استفاده کند، بپذیرد.

وی همچنین نقش شورای امنیت برای حل مسأله برنامه هسته ایران را دارای اهمیت به سزایی دانست و افزود این شورا باید «با واکنش محکم، مصمم، مؤثر و سریع» به ایران نشان دهد که کشورهای جهان هنوز قانع نشده‌اند که برنامه هسته‌ای ایران دارای بعد تسلیحاتی نیست.

محمد خزاعی با اشاره به این بخش از اظهارات بان گی‌مون، از وی خواست تا «مراقب اصول عدالت و اعتماد» باشد و تلاش خود را بر روی «حل مناقشات بحران‌های بین‌المللی از طریق دیپلماسی، گفت‌و‌گو و راه‌های صلح‌آمیز» متمرکز کند.

آقای خزاعی همچنین با اشاره به مذاکرات پیش روی هسته‌ای میان ایران و ۵+۱ تأکید کرد: «در این مقطع حساس این‌گونه موضع‌گیری منتسب به دبیرکل سازمان ملل مغایر با روح حاکم بر فضای قبل از مذاکرات است که باید به طرف‌ها برای پیشرفت و حل اختلاف‌نظرها کمک کرد.»

دور جدید مذاکرات ایران و ۵+۱ قرار است هشتم اسفند (۲۶ فوریه) در‌ آلماتی قزاقستان برگزار شود. در این دور از مذاکرات نماینده سازمان ملل و کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا، حضور خواهند داشت.

این مذاکرات در حالی برگزار می‌شود که در سال ۲۰۱۲ سه دور مذاکره میان ایران و ۵+۱ برگزار شد، اما نتیجه ملموسی در بر نداشت.

با این حال محمد خزاعی تأکید کرده است که «جمهوری اسلامی ایران آماده است» تا برای «حل موضوعات جهانی در یک رویکرد مسئولانه» تلاش کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG