لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۲۲

یک روزنامه آمریکایی: شورای ملی مقاومت در واشینگتن دفتر باز می‌کند


راهپیمایی حامیان سازمان مجاهدین خلق در واشینگتن- تابستان ۲۰۱۱
یک روزنامه آمریکایی گزارش داده که به دنبال حذف نام سازمان مجاهدین خلق از فهرست تروریستی ایالات متحده، این سازمان اکنون قصد دارد در واشینگتن دفتر بگشاید کند.

به گزارش روز سه‌شنبه، ۲۰ فروردین، روزنامه «هیل»، این دفتر از سوی شورای ملی مقاومت متشکل از پنج ائتلاف اوپوزیسیون ایران از جمله سازمان مجاهدین خلق، تاسیس می‌شود و قرار است مراسم افتتاحیه آن روز پنجشنبه، ۲۲ فروردین‌ماه، برگزار شود.

شورای ملی مقاومت تاسیس این دفتر را در راستای تلاش برای ایجاد تغییرات دموکراتیک در ایران عنوان کرده و با اشاره به «شکست» مذاکرات هسته‌ای و نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید که اکنون بهترین زمان برای آغاز به کار این دفتر است.

این شورا همچنین افزوده است: «این اقدام معنادارتر از بازگشایی یک دفتر صرف و حامل پیام سیاسی قدرتمندی به تهران است که اپوزیسیون ایرانی واقعی بار دیگر و در نزدیکی کاخ سفید وارد کار شده است.»

سازمان مجاهدین خلق، بزرگترین گروه عضو شورای ملی مقاومت است که مخالف حکومت جمهوری اسلامی ایران است، حدود سه دهه پیش در جریان جنگ بین ایران و عراق، به حمایت از صدام حسین برخاست و اعضای خود را در پايگاه نظامی «اشرف» در نزدیکی بغداد مستقر کرد.

این سازمان که به کشتار شهروندان ایرانی و هدف قرار دادن منافع سیاسی و تجاری آمریکایی متهم بود، برای سال‌های طولانی در فهرست گروه‌های تروریستی واشینگتن قرار داشت اما آمریکا در سال ۲۰۱۲ نام این سازمان را از فهرست گروه‌های تروریستی خود خارج کرد.

خروج این گروه از فهرست تروریستی ایالات متحده پس از تاکید آن بر پرهیز از خشونت و همچنین لابی‌گری قوی در میان سیاستمداران آمریکایی صورت گرفته است. روزنامه «هیل» می‌گوید این سازمان در این راه «میلیون‌ها دلار» به قانون‌گذاران شناخته شده و مقام های دولتی پیشین دولت آمریکا پرداخت کرده است.

در مراسم افتتاحیه دفتر این سازمان روز پنجشنبه که با میزبانی سونا صمصامی، نماینده مجاهدین در آمریکا، برگزار می‌شود، شماری نماینده، سناتور و مقام‌های پیشین وزارت کشور امریکا حضور خواهند داشت. جان بولتون، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل و جان سانو، معاون پیشین مدیرکل سیا نیز جزو مدعوین هستند.

شورای ملی مقاومت ایران که سال ۱۳۶۰ در پاریس تشکیل شده است، خود را «پارلمان در تبعید ایران» معرفی می‌کند. این شورا اهداف ده گانه‌ای برای «آینده ایران» ترسیم کرده و از جمله بر برگزاری انتخابات، احترام به آزادی‌های فردی، جدایی دین از حکومت، برابری جنسیتی، حاکمیت قانون، تعهد به اعلامیه جهانی حقوق بشر و غیر اتمی بودن ایران تاکید کرده است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG