لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۲۲

گروه پارلمانی ایران بار دیگر دعوت برای سفر به اروپا را رد کرد


کاظم جلالی٬ رئیس گروه روابط پارلمانی ایران و اتحادیه اروپا
رئیس گروه روابط پارلمانی ایران و اتحادیه اروپا در گفت‌و‌گوی تلفنی با رئیس کمیته روابط ایران در پارلمان اروپا٬ تاکید کرده است که با توجه قطعنامه اخیر پارلمان اروپا درباره ایران٬ امکان سفر این گروه به اروپا وجود ندارد.

به گزارش روز جمعه٬ ۲۲ فروردین‌ماه خبرگزاری فارس٬ تاریا کرونبرگ روز پنجشنبه در تماس تلنفی با کاظم جلالی از وی درخواست کرد تا سفر هیئت پارلمانی ایران به اروپا انجام شود.

به گفته این خبرگزاری کاظم جلالی در واکنش به این درخواست گفت: «امکان سفر هیئت پارلمانی ایران به اروپا وجود ندارد و امیدوارم در موقعیت و شرایط بهتری و با رویکرد جدید پارلمان اروپا نسبت به ملت ایران٬ سفر به اروپا صورت گیرد.»

کاظم جلالی پیشتر در نامه‌ای به تاریا کرونبرگ که متن آن ۱۹ فروردین ماه در خبرگزاری‌های مختلف ایران منتشر شد٬ نوشته بود که در اعتراض به قعطنامه راهبردی اتحادیه اروپا در قبال ایران٬ هیئت پارلمانی ایران سفر خود به استراسبورگ در فرانسه٬ مقر این نهاد اروپایی را لغو کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس تاریا کرونبرگ روز پنجشنبه در گفت‌و‌گوی تلفنی با کاظم جلالی ضمن «ابراز تاسف» از مسئله پیش آمده بر سر قطعنامه پارلمان اروپا٬ اصرار کرد که سفر هیئت پارلمانی ایران به اروپا «حتما» انجام شود تا «بدخواهان به خواسته خود در بر هم زدن رابطه رو به بهبود ایران و اروپا نرسند».

به گزارش این خبرگزاری آقای جلالی در پاسخ اظهار کرده است که گروه پارلمانی ایران در حال آماده شدن برای سفر به اروپا بود که با صدور این قطعنامه مواجه شد که به گفته وی «لحن تندی داشت و محتوای آن خارج از محدوده و چارچوب‌های ارتباطی دو جانبه بود».

وی با تاکید بر عدم سفر هیئت پارلمانی ایران به اروپا٬ ابراز امیدواری کرد که با تغییر رویکرد اتحادیه اروپا٬ این سفر در آینده صورت بگیرد.

حقوق بشر از محورهای اساسی قطعنامه راهبردی اتحادیه اروپا در قبال ایران است که جمهوری اسلامی را به نقض آن با انجام اقداماتی مانند شکنجه، بازداشت و زندان مخالفان حکومت و محاکمه ناعادلانه آنان متهم می‌سازد.

این قطعنامه همچنین تاکید می‌کند که همه هیئت‌های نمایندگی اتحادیه اروپا که به ایران می‌روند باید با مخالفان سیاسی و فعالان جامعه مدنی ایران دیدار کنند و به زندانیان سیاسی نیز دسترسی داشته باشند.

قطعنامه مزبور اعتراض‌های گسترده‌ای را در ایران به همراه داشت.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG