لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۱۹

«ایران، در رده بدترین کشورها از لحاظ آزادی اقتصادی»


در فهرست «آزادی اقتصادی» جدید، ایران با کسب رتبه ۱۶۸، میان جمهوری کنگو (۱۶۷) و ترکمنستان قرار گرفته است.
در رده‌بندی سال ۲۰۱۳ کشورها از نظر «آزادی اقتصادی» که به تازگی در آمریکا منتشر شده است، ایران در میان ۱۷۷ کشور، در جایگاه ۱۶۸ و در میان کشورهای «بسته» قرار گرفته است. سال ۲۰۱۲، ایران در میان ۱۷۹ کشور، رتبه ۱۷۱ را به خود اختصاص داده بود.

در این فهرست که هر ساله از سوی روزنامه وال‌استریت جورنال و مؤسسه غیر دولتی «هِریتج» تهیه می‌شود، ۱۰ کشور از لحاظ اقتصادی به عنوان کشورهای «بسته» و دارای کمترین آزادی مشخص شده‌اند که در رأس آن، ایران با رتبه ۱۶۸ و در انتهای این جدول، کره شمالی با رتبه ۱۷۷، به عنوان بسته‌ترین کشور از لحاظ آزادی اقتصادی قرار دارد.

اگرچه در فهرست جدید، ایران همچنان در میان کشورهای «بسته» قرار دارد، وضعیتش از لحاظ «آزادی اقتصادی» نسبت به سال پیش از آن «۰.۹ درصد» بهتر شده است.

جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر از سوی کشورهای غربی که به برنامه هسته‌ای ایران مظنون هستند، هدف تحریم‌های شدید اقتصادی قرار گرفته است.

در فهرست سال ۲۰۱۳ همچنین به ترتیب کشورهای هنگ‌کنگ، سنگاپور و استرالیا به عنوان آزادترین کشورها از لحاظ اقتصادی، صدرنشین هستند.

فهرست بدترین و بهترین‌ها از لحاظ ‌آزادی اقتصادی (در میان ۱۷۷ کشور)
بهترین‌ها بدترین‌ها
۱. هنگ کنگ ۱۶۸. جمهوری اسلامی ایران
۲. سنگاپور ۱۶۹. ترکمنستان
۳. استرالیا ۱۷۰. گینه استوایی
۴. نیوزیلند ۱۷۱. جمهوری دموکراتیک کنگو
۵. سوییس ۱۷۲. برمه
۶. کانادا ۱۷۳. اریتره
۷. شیلی ۱۷۴. ونزوئلا
۸. جمهوری موریس ۱۷۵. زیمبابوه
۹. دانمارک ۱۷۶. کوبا
۱۰. ایالات متحده آمریکا ۱۷۷. کره شمالی

طبق فهرست سال ۲۰۱۳، اگرچه در مجموع آزادی اقتصادی نسبت به سال ۲۰۱۲ پیشرفت داشته، این جهش بسیار مختصر بوده است.

مقایسه فهرست سال ۲۰۱۳ با سال پیش از آن حکایت از آن دارد که شرایط آزادی اقتصادی در ۹۱ کشور بهبود داشته و در ۷۸ کشور دیگر بدتر شده است.

گرجستان با رتبه ۲۱ در فهرست سال ۲۰۱۳ بیشترین پیشرفت را نسبت به سال گذشته داشته است. سال ۲۰۱۲، این کشور در میان ۱۷۹ کشور در رتبه ۳۴ قرار داشت.

کشور بلیز نیز در فهرست جدید با قرار گرفتن در رتبه ۱۰۲، بیشترین سقوط را نشان می‌دهد. سال ۲۰۱۲، بلیز در میان ۱۷۹ کشور، مقام ۷۷ را داشت.

فهرست «آزادی اقتصادی» علاوه بر مطالعه موردی کشورها، به مطالعه منطقه‌ای نیز می‌پردازد. طبق این مطالعات، در سال ۲۰۱۳، تنها وضعیت دو منطقه اروپا و آمریکای شمالی نسبت به سال پیش از آن پیشرفت کرده است. در سایر مناطق، شرایط یا بدون تغییر بوده یا بدتر شده است.

در خاورمیانه شرایط از لحاظ آزادی اقتصادی نسبت به سال گذشته بدتر شده است. در میان کشورهای خاورمیانه، بحرین با رتبه ۱۲، بهترین کشور خاورمیانه از لحاظ آزادی اقتصادی و ترکمنستان با رتبه ۱۶۹، بدترین کشور این منطقه است.

مؤسسه «هریتج» و روزنامه وال استریت جورنال از سال ۱۹۹۵، بر اساس شاخص‌هایی چون فساد اقتصادی، مخارج دولتی، میزان آزادی تجارت و آزادی سرمایه‌گذاری کشورها را رده‌بندی می‌کند. این مؤسسه تاکنون ۱۹ فهرست منتشر کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG