لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۶:۲۵

مخالفت ۶۲ سازمان آمریکایی با وضع تحریم‌های بیشتر علیه ایران


سازمان غیرانتفاعی شورای ملی ایرانیان آمریکا که مقرش در واشینگتن است٬ از تهیه‌کنندگان و امضا کنندگان این نامه است.
سازمان غیرانتفاعی شورای ملی ایرانیان آمریکا که مقرش در واشینگتن است٬ از تهیه‌کنندگان و امضا کنندگان این نامه است.
۶۲ گروه و سازمان در آمریکا٬ در نامه‌ای به مجلس سنای این کشور خواستار پرهیز از تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران شده‌اند. اخیرا باراک‌ اوباما نیز اظهار کرد که در صورت تصویب تحریم‌های تازه علیه ایران از سوی کنگره٬ این تصمیم را وتو خواهد کرد.

در این نامه که ۲۴ دی‌ماه منتشر شده٬ آمده است در حالی که طرفین در خصوص مذاکرات هسته‌ای به توافقی شش ماهه دست یافته‌اند و مذاکرات در جریان است٬ تصویب تحریم‌های تازه علیه ایران٬ امکان حل مسئله هسته‌ای ایران از طریق دیپلماتیک را به شدت تضعیف و احتمال دستیابی ایران به سلاح اتمی را شدت می‌بخشد.

این نامه از سوی سازمان غیر‌انتفاعی شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک)٬ «کمیته قانون‌گذاری ملی» و سازمان «پیروزی بدون جنگ» تهیه شده و از سوی ۶۲ گروه و سازمان آمریکایی از جمله چندین سازمان طرفدار صلح و شماری سازمان یهودی٬ مسیحی و مسلمان امضا شده است.

۶۲ سازمان آمریکایی در حالی از سنای آمریکا خواسته‌اند تا از اعمال تحریم جدیدی علیه ایران جلوگیری به عمل آورد که باراک اوباما٬ رئيس جمهور آمریکا نیز ۲۲ دی‌ماه با استقبال از توافق ایران و گروه ۱+۵ بر سر نحوه اجرایی کردن توافق‌نامه هسته‌ای٬ گفت هرگونه تحریم جدیدی را که کنگره در جریان اجرای این توافق‌نامه علیه ایران تصویب کند٬ وتو خواهد کرد.

دولت آمریکا تا کنون بارها مخالفتش با وضع تحریم‌های تازه از سوی کنگره علیه ایران را اعلام کرده است. ایران نیز هشدار داده است که در صورت اجرایی شدن تحریم‌های تازه٬ از توافق ژنو کنار خواهد کشید.

ایران و ۱+۵ سوم آذرماه سال جاری به توافقی موقت برای حل مناقشه هسته‌ای تهران دست یافتند. تفاهم بر سر شیوه اجرای مفاد این توافق‌نامه حدود ۵۰ روز به درازا کشید.

در نهایت ۲۲ دی‌ماه طرفین اعلام کردند که برای مواردی که بر سر آن اختلاف داشته‌اند٬ راه حل‌هایی یافته‌اند و این توافق‌نامه از پایان دی‌ماه اجرایی می‌شود.
XS
SM
MD
LG