لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۴۳

رادان: سگ موادیاب و تجهیزات مبارزه با مواد مخدر هم تحریم شده‌اند


احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران
احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران
نیروی انتظامی جمهوری اسلامی می‌گوید تحریم‌های غرب موجب شده‌‌ است ایران نتواند سگ مواد یاب و تجهیزات مبارزه با مواد مخدر را وارد کند. پلیس ایران همچنین اعلام کرده است که تا کنون «بیش از سه هزار و ۷۰۰ تن» در ایران در راه مبارزه با مواد مخدر کشته شده‌اند.

به گزارش وبسایت خبر‌آنلاین، احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران، پنجم تیر ماه- روز جهانی مبارزه با مواد مخدر- اعلام کرد که غرب ورود «ابتدایی‌ترین تجهیزات» مبارزه با مواد مخدر به ایران را تحریم کرده است و افزود: «کشورهای غربی حتی سگ موادیاب و تجهیزات الکترونیکی و اپتیکی را هم در لیست تحریم قرار دادند.»

وی که در جمع شماری از مقام‌های داخلی و جمعی از سفرای خارجی سخن می‌گفت، در ادامه اعلام کرد که ایران «بیش از سه هزار و ۷۰۰ شهید و ۱۲ هزار جانباز» در حوزه مبارزه با مواد مخدر داشته است و تأکید کرد که این خارج از سایر آسیب‌هایی است که ایران در حوزه مواد مخدر با آن مواجه است.

ایران به جهت داشتن بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان، کشوری که به گفته سازمان ملل سال گذشته میلادی ۷۴ درصد تریاک جهان آنجا تولید شده بود، به طور ویژه در معرض خطر گسترش مواد مخدر قرار دارد. ایران همچنین گذرگاه اصلی قاچاق مواد مخدر از افغانستان به اروپا، خاورمیانه و آفریقا به شمار می‌رود.

اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی اسفندماه سال ۱۳۹۱ شمار معتادان ایران را «دو میلیون تن» تخمین زده و توضیح داده بود: «آمار معتادان رسمی یک میلیون تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن و معتادان تفننی حدود ۷۰۰ هزار تن است.»

در همین زمینه احمدرضا رادان روز چهارشنبه درباره اعتیاد جوانان در ایران به مواد مخدر توضیح داد: «وقتی ما مبارزه همه جانبه می‌کنیم در نتیجه قاچاقچیان نمی‌توانند بارشان را ترانزیت کنند و به همین دلیل این بار در کشور ما نشست کرده و باعث اعتیاد جوانان می‌شود.»

وی گسترش مواد مخدر را «سومین تهدید جهانی» دانست و تاکید کرد که ایران «با وجود کمبودها» با این معضل مبارزه می‌کند. وی افزود که سال گذشته «۵۰۰ تن» و در سه ماهه سال جاری «۱۱۵ تن» مواد مخدر در ایران کشف شده است.

هشدار سازمان ملل نسبت به شیوع مواد مخدر صنعتی

پنجم تیرماه و همزمان با روز جهانی مبارزه با مواد مخدر، دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل نیز نسبت به شیوع مواد مخدر شیمیایی (صنعتی) هشدار داد و تاکید کرد که این مواد می‌توانند «بسیار خطرناک‌تر» از مواد مخدر سنتی باشند.

سازمان ملل تاکید کرده که سازمان‌های جهانی مبارزه با مواد مخدر در مقابل سرعت ساخت این مواد و تنوع گسترده آن‌ها «مستاصل» مانده‌اند.

در گزارشی که این آژانس منتشر کرده، آمده است که تا اواسط سال ۲۰۱۲، تعداد انواع مواد مخدر شیمیایی به ۲۵۱ نوع رسیده و این در حالی است که تا پایان سال ۲۰۰۹ تنها ۱۶۶ نوع مواد مخدر شیمیایی تولید شده بود.

به گفته یوری فِدوتوف، رییس دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل، سالانه «۲۰۰ هزار تن» در اثر مصرف مواد مخدر غیرقانونی، جان خود را از دست می‌دهند.

در این گزارش همچنین آمده است که شمار مبتلایان به ویروس‌ اچ‌آی‌وی به دلیل استفاده از سرنگ آلوده، نسبت به پنج سال گذشته «کاهش ۴۶ درصدی» داشته است.

این دفتر توضیح داده است که در میان افراد ۱۶ تا ۶۵ ساله، «۱۴ میلیون تن» از مواد مخدر تزریقی استفاده می‌کنند که در یک سال گذشته از این تعداد، «۱.۶ میلیون تن» به دلیل استفاده از سرنگ آلوده مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی شده‌اند.
XS
SM
MD
LG