لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۲۴

رزمایش موشکی «پیامبر اعظم»؛ پاسخی به «بی‌ادبی تهدید‌کنندگان ایران»


امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران- ۱۱ تیرماه ۱۳۹۱
دومین روز از رزمایش سه روزه سپاه پاسداران در حالی روز سه شنبه با موشکباران اهدافی در کویر سمنان و لوت به پایان رسید که سپاه این مانور نظامی را «واکنش به بی‌ادبی‌های سیاسی تهدیدکنندگان ایران» خوانده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، رزمایش سه روزه «پیامبر اعظم ۷» از روز دوشنبه، ۱۲ تیرماه، آغاز شده است و قرار بر این است که در جریان آن موشک‌های دوربرد، میان‌برد و کوتاه‌برد سپاه، از نقاط مختلف ایران، «یکصد هدف» مشابه پایگاه‌های هوایی کشورهای فرامنطقه‌ای در دل کویر را هدف بگیرد.

دومین روز رزمایش، بامداد سه‌شنبه با حضور جمعی از فرماندهان کل سپاه آغاز شد و به گفته سپاه در جریان آن موشک‌های برد بلند، متوسط و کوتاه به اهداف فرضی شلیک شد و در پایان این رزمایش نیز جنگنده‌های سپاه با پرواز بر فراز کویر سمنان و لوت، اهداف از پیش تعیین شده را موشکباران کردند.

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه روز سه شنبه، در خصوص این مانور نظامی گفت: «این رزمایش واکنش به کسانی است که با بی‌ادبی سیاسی با ملت ایران حرف زده و از روی میز بودن گزینه نظامی سخن می‌گویند.»

رزمایش موشکی «‍پیامبر اعظم ۷» سپاه پاسداران- ۱۳ تیرماه ۱۳۹۱
رزمایش موشکی «‍پیامبر اعظم ۷» سپاه پاسداران- ۱۳ تیرماه ۱۳۹۱
در عین حال، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز در همین روز این رزمایش را تمرینی برای بالا نگه‌داشتن آمادگی دفاعی ایران دانست و گفت: «پیام مانور موشکی سپاه این است که کشور ما اقتدار کامل و آمادگی برقراری امنیت در خلیج فارس و عبور و مرور محموله‌های نفتی در تنگه هرمز را دارد.»

اسرائیل که برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را تهدید علیه تمامیت ارضی خود می‌داند، در چند وقت اخیر بارها از استفاده از گزینه نظامی علیه ایران، در صورت بالاگرفتن تهدید‌ها از سوی جمهوری اسلامی سخن به میان آورده و آمریکا نیز همواره تأکید کرده است که در صورت شکست دیپلماسی در حل مسئله هسته‌ای جمهوری اسلامی، حمله نظامی به تأسیسات هسته‌ای ایران به عنوان یک گزینه مطرح می‌شود.

در مقابل، جمهوری اسلامی همواره هشدار داده است که به هر گونه تعرض نظامی به خاک ایران، پاسخی درخور خواهد داد.

امیرعلی حاجی‌زاده ۱۱ تیرماه با اظهار این که «رژیم صهیونیستی در حدی نیست که بخواهد با ایران درگیر جنگ شود»، تصریح کرده بود: «آن‌ها جرئت این کار را ندارند، اگر رژیم صهیونیستی بخواهد این خطای بزرگ و فاحش را انجام دهد، قطعا نابود خواهد شد و موشک‌های ما آن‌ها را از روی کره زمین محو خواهند کرد.»

رزمایش سه روزه «پیامبر اعظم ۷» در حالی در جریان است که تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران، ۱۱ تیرماه اجرایی شد و آمریکا نیز از به اجرا گذاشته شدن این تحریم‌ها استقبال کرد.

جمهوری اسلامی اجرای این تحریم ها را اقدامی «غیرمسئولانه» خوانده و گفته است که این اعمال این تحریم‌ها «بر بحران اقتصادی دنیا تأثیرگذار خواهد بود».

غرب ايران را متهم می کند که در پوشش فعاليت های هسته‌ای خود به دنبال اهداف نظامی است و از تهران خواسته است تا برای راستی‌آزمايی اين برنامه، غنی‌سازی اورانيوم را به حال تعليق در آورد و با آژانس بين‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

جمهوری اسلامی اين اتهام‌ها را رد کرده و با تأکید بر حق ایران برای دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای، بر شدت فعاليت‌های غنی‌سازی اورانيوم تا سقف ۲۰ درصد افزوده است.
XS
SM
MD
LG