لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۵۶
ایران در نظر دارد برای افزایش حجم روابط تجاری خود با جامعه جهانی تعداد رایزنان بازرگانی خود در خارج را سه برابر کند.

میرابوطالب بدری معاون بازاریابی و تنظیم روابط سازمان توسعه تجارت ایران روز یکشنبه٬ ۱۴ اردیبهشت‌ماه٬ به خبرگزاری مهر گفت که تعداد رایزنان بازرگانی ایران در خارج از ۱۱ به ۳۰ خواهد رسید.

وی گفت که قرار است ۳۰ رایزن ایران در ۳۰ نقطه جهان فعال شوند.

وی از میان ۱۹ رایزن جدید تنها به پنج رایزن اشاره کرده است که قرار است به کشورهای آلمان، ایتالیا، صربستان، اسپانیا و سوئیس اعزام شوند تا حجم روابط تجاری ایران با آنها افزایش یابد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز روز دوشنبه٬ ۱۵ اردیبهشت‌ماه٬ در گزارشی با اشاره به گفته‌های آقای بدری آورده است که این اقدام، بخشی از فعالیت‌های دولت «اعتدال» حسن روحانی برای گسترش روابط تجاری با خارج است.

این گزارش می‌نویسد که بعد از توافق شش‌ماهه هسته‌ای که سوم آذر میان ایران و شش قدرت جهانی حاصل شد، هیات‌های تجاری از نقاط مختلف جهان برای افزایش روابط تجاری به ایران سفر کرده‌اند.

به دنبال اعمال تحریم‌های اروپا علیه ایران در سال ۹۱، علاوه بر قطع صادرات روزانه حدود ۴۸۰ هزار بشکه صادرات نفت ایران به این قاره، حجم تجارت دو جانبه غیرنفتی نیز به شدت کاهش یافت.

اروپا قبل از تحریم‌ها مشتری ۱۸ درصد از کل نفت صادراتی ایران بود.

بر اساس گزارش سالانه گمرک ایران، سهم قاره اروپا در صادرات ایران طی سال ۹۱ تنها کمی بیش از ۵ درصد شد و در سال گذشته نیز ۱۶ درصد کاهش یافت.

همچنین واردات ایران از اروپا طی سال ۹۲ با بیش از ۲۸ درصد کاهش مواجه شد. سهم اروپا از کل واردات ایران در سال گذشته کمتر از ۳۰ درصد بود.

در رابطه با پنج کشور اروپایی که آقای بدری نام برده است، طبق گزارش سالانه گمرک ایران آلمان در سال گذشته ۳۳۵ میلیون دلار واردات و حدود دو و نیم میلیارد دلار صادرات به ایران داشته است.

ایتالیا ۲۰۰ میلیون دلار واردات و ۸۵۰ میلیون دلار صادرات، همچنین اسپانیا ۱۱۴ میلیون دلار واردات و ۲۵۰ میلیون دلار صادرات به ایران داشته‌اند.

طی سال گذشته سوئیس جزو ۵۰ کشور عمده مقصد کالاهای ایرانی نبود، اما دو میلیارد و ۳۳۰ میلیون دلار صادرات به ایران داشته است. صربستان نه از لحاظ صادرات و نه واردات در لیست ۵۰ شریک عمده تجاری ایران قرار ندارد.

آخرین گزارش ماهانه گمرک ایران نیز که دوشنبه ۱۵ اردیبهشت منتشر شده است، حاکی از افزایش ۱۵ درصدی ارزش صادرات ایران به اروپا در فروردین ماه سال جاری نسبت به فروردین ۹۲ است، اما صادرات اروپا به ایران ۲۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

ایران ماه گذشته ۵۰۰ میلیون دلار واردات و ۹۸ میلیون دلار صادرات به اروپا داشته است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG