لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۳۶

«تأثیر ناآرامی‌های تهران بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا»


«پولیتیکو» می‌گوید ناآرامی‌های اخیر در تهران می‌تواند به اهرمی در رقابت‌های میت رامنی و باراک اوباما تبدیل شود
در پی بروز ناآرامی در بازار تهران و درگیری میان کسبه معترض به اوضاع اقتصادی با نیروهای امنیتی، روزنامه آمریکایی «پولیتیکو» این رویداد را نشانه‌ای از تأثیرگذار بودن تحریم‌ها و برگ برنده‌ای برای باراک اوباما،‌ رئیس جمهوری آمریکا، در برابر میت رامنی، رقیب وی در انتخابات پیش‌رو، دانسته است.

بر اساس ارزیابی روزنامه «پولیتیکو»، اعتراض‌های روز چهارشنبه، دوازده مهرماه، در ایران و سقوط ناگهانی ارزش ریال در برابر دلار، تلاش‌های میت رامنی برای بی اثر جلوه دادن سیاست‌های دولت باراک اوباما در قبال جمهوری اسلامی را با چالش مواجه کرده است.

دوازدهم مهرماه بازار بزرگ تهران به نشانه اعتراض به شرایط بد اقتصادی و نوسان شدید ارزش واحد پولی کشور تعطیل شد و نیروهای پلیس ضدشورش و گارد ویژه خیابان‌های مرکزی تهران را تحت کنترل خود در آوردند.

روزنامه «پولیتیکو» حضور مردم عادی در کنار بازاریان در اعتراض به وضعیت وخیم معیشتی در تظاهرات چهارشنبه را «نشان دهنده تأثیرگذاری اقدام دولت اوباما در تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی» دانسته است.

بنابر گزارش خبرگزاری‌ها، روز چهارشنبه نیروهای پلیس «دست کم در یک مورد» برای متفرق کردن جمعیت معترض از گاز اشک آور استفاده کردند.

گزارش‌ها از ایران حاکی است که پلیس تهران برای برخورد با معترضان اقدام به ضرب و شتم آنها کرده و از گاز اشک آور استفاده کرده است
گزارش‌ها از ایران حاکی است که پلیس تهران برای برخورد با معترضان اقدام به ضرب و شتم آنها کرده و از گاز اشک آور استفاده کرده است
خبرگزاری «آسوشیتد پرس» در ارتباط با ناآرامی‌های روز چهارشنبه گزارش کرده است:«عکس‌های دریافتی از ایران پلیس ضد شورش را در حال بستن خیابان‌ها به وسیله سطل‌های زباله نشان می‌دهد. در یکی از عکس‌ها یک دستگاه موتورسیکلت در شعله‌های آتش می‌سوزد و در همین حال دود غلیظی نیز از محلی در مرکز شهر تهران، نزدیک به بازار بزرگ، به هوا بلند شده است.»

خبرگزاری فرانسه نیز در این‌باره آورده است: «صدها نفر از نیروهای گارد ویژه ضد شورش مجهز به لباس مخصوص به خیابان‌های اطراف میدان فردوسی تهران، که مرکز خرید و فروش ارز پایتخت به شمار می‌رود، اعزام شده‌اند. نیروهای ضد شورش فروشندگان غیرقانونی ارز را دستگیر کرده و به صرافی‌های مجاز و دیگر فروشگاه‌های محل نیز دستور داده‌اند کسب و کار خود را تعطیل کنند.»

هفته گذشته حدود یک سوم از ارزش ریال ایران در برابر دلار آمریکا کاسته شد.

میت رامنی، نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده (نوامبر) ایالات متحده، بارها اعلام کرده است که اگر به جای اوباما بود مدت‌ها قبل تحریم‌های شدیدتری را علیه تهران اعمال می کرد.

طبق نظرسنجی‌ شبکه سی‌ان‌ان، میت رامنی برنده نخستین مناظره انتخاباتی بوده است
طبق نظرسنجی‌ شبکه سی‌ان‌ان، میت رامنی برنده نخستین مناظره انتخاباتی بوده است
روزنامه «پولیتیکو» تأکید می‌کند در صورتی‌که در روزهای آینده تحول خاصی رخ ندهد، میت رامنی می‌تواند به انتقاد خود از به گفته وی «تعلل» دولت فعلی آمریکا در اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه حکومت ایران، ادامه دهد.

به گفته این روزنامه اعتراض‌ها در ایران به معنای آن نیست که آمریکا به هدف خود مبنی بر متقاعد کردن ایران برای توقف برنامه تسلیحاتی هسته‌ای‌اش رسیده‌ است.

با این حال تصاویر صحنه‌های اغتشاشات در ایران موجب تضعیف محور اصلی انتقادهای اردوگاه رامنی در حوزه سیاست خارجی خواهد شد، انتقادهایی که اساساً پیرامون ناتوانی دولت اوباما در برخورد با تهدیدهای موجود در جهان علیه ایالات متحده مطرح می‌شود.

از دیگر سو، به گفته «پولیتیکو» درگیری‌ها میان معترضان و نیروهای حکومتی در خیابان‌های مرکزی تهران یک امتیاز نیز به سود اوباما خواهد داشت؛ رئیس جمهوری آمریکا می تواند این ناآرامی‌ها را ناشی از تأثیر تحریم‌ها ارزیابی کرده و با اطمینان بیشتری بر تأثیرگذار بودن تحریم‌ها بر ایران تأکید کند.

۱۲ مهرماه باراک اوباما و میت رامنی در نخستین مناظره خود به سیاست‌های داخلی و مسائل مربوط به مالیات، کسری بودجه و بیمه پرداختند.

این دو رقیب انتخاباتی در دو نوبت دیگر در نیویورک و فلوریدا به مصاف یکدیگر می‌روند.
قرار است بخشی از مناظره ۲۵ مهرماه (۱۶ اکتبر) میان باراک اوباما و میت رامنی و تمامی مناظره اول آبان‌ماه (۲۲ اکتبر) آن‌ها به بحث سیاست خارجی ایالات متحده اختصاص یابد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG