لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۰۹

ظریف با هدف گسترش همکاری‌ها به هند سفر می‌کند


محمدجواد ظریف٬ وزیر خارجه ایران
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پنجشنبه هفته جاری سفری دو روزه به هند را آغاز خواهد کرد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی٬ ایرنا دوشنبه پنجم اسفند ازقول منابع آگاه که نامی از آنها نبرده، گزارش داده است که در سفر رسمی ظریف به هند قرار است «موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله تحولات در افغانستان، مبارزه با افراطی‌گرایی و خشونت، انرژی و توسعه همکاری‌ها در حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی، تجاری و علمی مورد گفت وگو قرار گیرد».

بر اساس این گزارش «مهم‌ترین بسترهای همکاری میان ایران و هند را می‌توان علاوه بر مناسبات سیاسی در زمینه‌های اقتصادی، انرژی، فرهنگی، امنیتی و دفاعی ارزیابی کرد».

خبرگزاری ایرنا درباره جزئیات مذاکراتردرباره موضوعاتی که نام برده توضیحی نداده است، اما خبرگزاری فرانسه طی گزارشی در همین زمینه که دوشنبه منتشر کرد، احتمال داده است که موضوع صادرات نفت ایران به هند در صدر مذاکرات دوجانبه قرار بگیرد.

هند در میان مشتریان نفتی ایران طی سال جاری مالی هند که مبدا آن ۱۰ فروردین است٬ بیشترین کاهش واردات نفت از ایران را داشته است.

این کشور که دومین مشتری بزرگ نفت ایران است، طی ماه ژانویه واردات نفت از ایران را بیش از دو برابر افزایش داد. با این‌حال خبرگزاری رویترز در گزارشی که دوم اسفندماه منتشر کرد، می‌گوید که هنوز هم حجم واردات نفت هند کمتر از میزان مورد نظر هند است.

هند برای سال جاری مالی، واردات روزانه ۲۲۰ هزار بشکه نفت از ایران را برنامه‌ریزی کرده بود، اما در عمل، واردات نفت هند از ایران طی بازه زمانی ۱۰ ماهه آوریل تا ژانویه به طور متوسط روزانه ۲۰۱ هزار بشکه بوده است که نسبت به همین زمان در سال گذشته ۲۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

هند همچنین بعد از تحریم‌های نفتی ایران توسط آمریکا و اتحادیه اروپا، قرار شد ۴۵ درصد از پول نفت وارداتی از ایران را از طریق روپیه پرداخت کند و بقیه مبلغ را از طریق دیگر ارزها به حساب بانکی ایران در «هالک بانک» ترکیه واریز کند٬ اما از فوریه سال گذشته تحت تاثیر تحریم‌ها، انتقال پول نفت ایران از هند به ترکیه متوقف شد.

رویترز ۲۴ بهمن ماه از قول منابع آگاه هندی گزارش داد که پالایشگاه‌های این کشور هم اکنون سه میلیارد دلار به ایران بدهی دارند و بقیه دیون هند به ایران به شکل روپیه (واحد پول ملی هند) در بانک هندی «یوسی‌او» نگهداری می‌شود.

بر اساس این گزارش، ایران از هند خواسته است که «یک و نیم میلیارد دلار از پول نفت صادراتی خود به هند را با توجه به توافقنامه هسته‌ای ژنو و لغو بخشی از تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران پرداخت کند».

توافقنامه موقت هسته‌ای ژنو میان ایران و قدرت‌های جهانی این امکان را برای تهران فراهم می‌سازد که به ۴٫۲ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی خود که در خارج از کشور بلوکه شده، دسترسی یابد.

گزارش ماهانه گمرک ایران که یکشنبه چهارم اسفندماه منتشر شد، می‌گوید که هند در ۱۱ ماه سال جاری سه میلیارد و ۷۲۸ میلیون دلار صادرات به ایران داشته و در همین مدت دو میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار کالای غیرنفتی از ایران وارد کرده است.

هند سومین صادرکننده بزرگ به ایران و چهارمین وارکننده بزرگ کالاهای غیرنفتی این کشور است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG