لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۴۹

ایرانی بازداشتی در کنیا: توسط مأموران اسرائیلی بازجویی شدم


عکس تزئینی است
یکی از دو شهروند ایرانی‌ که به اتهام قصد بمب‌گذاری در کنیا بازداشت شده‌اند، می‌گوید در کنیا توسط مأموران اسرائیلی مورد بازجویی قرار گرفته‌‌ است و این مأموران او را شکنجه داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این متهم تبعه ایران که نامش «احمد ابوالفتحی محمد» عنوان شده، هفتم تیرماه، در دادگاهی در کنیا گفته است که در زمان بازداشت، از سوی مأموران اسرائیلی مورد بازجویی قرار گرفته و این مأموران، برخلاف میلش، داروهایی را به وی تزریق کرده‌اند.

این متهم که می‌گوید در جریان بازداشت تحت شکنجه قرار گرفته، افزوده است که در این مدت مدت‌های طولانی را بدون غذا سپری کرده و مجبور بوده تنها با یک ژاکت بر روی زمین سیمانی بخوابد.

اگرچه نماینده پلیس کنیا در دادگاه اظهارات متهم در خصوص شکنجه را رد کرده است، رئیس دادگاه این اتهام‌ها را جدی خوانده و خواستار تحقیق در این مورد شده است.

دو ایرانی که خبرگزاری‌ها از آنها با نام‌های «احمد ابوالفتحی محمد» و «سید منصور موسوی» یاد کرده‌اند، دوم تیرماه توسط پلیس کنیا در حالی بازداشت شدند که به گفته پلیس با خود ۱۵ کیلوگرم ماده منفجره حمل می‌کردند.

در حال حاضر اتهام «دست داشتن در تروریسم» متوجه این دو نفر است.

احمد ابوالفتحی محمد در حالی می‌گوید توسط مأموران اسرائیلی مورد بازجویی قرار گرفته است که آسوشیتدپرس تأکید دارد این مسئله می‌تواند بدان معنا باشد که دو ایرانی متهم قصد داشتند مراکز اسرائیلی در کنیا را هدف قرار دهند.

این خبرگزاری در ادامه توضیح داده است که چندین اقامتگاه تفریحی واقع در سواحل کنیا به شهروندان اسرائیل تعلق دارد.

همچنین به گفته وکلای سازمان ملل، در کنیا، بازجویی از متهمان توسط مأموران خارجی، مخالف قانون اساسی است، مگر آن‌که اتهام‌هایی از سوی کشور خارجی مزبور متوجه متهمان باشد.

به دنبال این اظهارات احمد ابوالفتحی محمد، سفارت اسرائیل در کنیا بدون تأیید یا تکذیب این مسئله، تنها تأکید کرده است که بازداشت این دو ایرانی «مسئله داخلی کنیا است».

این دو ایرانی در حال حاضر در حالی در کنیا در بازداشت به سر می‌برند که وزارت خارجه ایران گفته است که از هویت دو فرد بازداشت شده اطلاعی ندارد و در تلاش برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه است.
XS
SM
MD
LG