لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۰۹

سازمان اوقاف: مردم روزانه ۱۸۰ میلیون تومان نذر امامزاده‌ها می‌کنند


به گفته یک نماینده مجلس، درآمدهای اوقاف جزء درآمدهای دولت به حساب نمی‌آید و دیوان محاسبات نیز بر این درآمدها نظارتی ندارد.
طبق اعلام سازمان اوقاف و امور خیریه ایران، مردم در ۹ ماه گذشته روزانه بیش از ۱۸۰ میلیون تومان نذر امامزاده‌ها کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد شرفخانی، معاون سازمان اوقاف و امور خیریه ایران روز چهارشنبه، ۲۷ دی‌ماه، گفت: «در ۹ ماهه سال جاری مردم بیش از ۵۱ میلیاد تومان نذورات خود را نذر ضریح امامزاده‌ها و بقاع متبرکه کردند.»

وی در ادامه توضیح داد که از این مبلغ، ۱۵ درصد صرف خود بقعه و پنج درصد صرف بقاع استان می‌شود» و در مورد محل هزینه ۸۰ درصد مابقی این نذورات توضیحی نداد.

سازمان اوقاف می‌گوید در حال حاضر بیش از ۹ هزار بقعه در ایران وجود دارد، این در حالی است که تابستان سال ۹۰ این سازمان با اشاره به «هفت برابر» شدن امامزاده‌ها در ایران از ابتدای انقلاب تاکنون، اعلام کرده بود که نزدیک به ۱۱ هزار امامزاده به تأیيد رسمی سازمان اوقاف رسیده است.

احمد شرفخانی روز چهارشنبه همچنین با تأکید بر هزینه‌های بالای سازمان اوقاف، خاطرنشان کرد که بودجه‌های دولتی مختص این سازمان کفاف هزینه‌ها را نمی‌دهد و افزود: «بدهی دولت به امامزاده‌ها و مساجد افزایش یافته و امروز حدود ۱۸۰میلیارد تومان از دولت طلب داریم.»

آقای شرفخانی همچنین اظهار کرد که سالانه «يک هزار و ۶۶۴» مسابقه قرآنی با حضور «۹۰۰ هزار» شرکت کننده در کشور برگزار می‌شود و افزود: «بودجه دولت تنها کفاف دو مسابقه را می‌دهد.»

سازمان اوقاف در حالی که هزینه‌های بالا اشاره کرده است که پیشتر مجلس اعلام کرده بود که به خواست مردم، پیگیر نحوه کسب درآمد و محل هزینه دارایی‌های سازمان اوقاف شده است و افزوده بود که این پیگیری ادامه خواهد داشت.

غلامعلی جعفرزاده، نماینده رشت، ۱۴ دی‌ماه در این خصوص گفته بود که رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، برای پاسخگویی به سئوالاتی در مورد درآمد اوقاف و نحوه هزینه، در کمیسیون بودجه مجلس حاضر شده بود اما «جواب شفافی» در این زمینه نداده بود.

به گفته نماینده رشت، درآمدهای اوقاف جزء درآمدهای دولت به حساب نمی‌آید و دیوان محاسبات نیز بر این درآمدها نظارتی ندارد و در عین حال این سازمان نیز ترازنامه شفاهی‌ای در این خصوص تهیه و منتشر نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG