لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۵۷

مطهری: آغاز فتنه القای این بود که نظر رهبر به احمدی‌نژاد است


علی مطهری می‌گوید که ضرورتی برای ادامه حصر موسوی و کروبی وجود ندارد.
علی مطهری، نماینده اصول‌گرای مجلس شورای اسلامی، می‌گوید که «فتنه ۸۸» از آن‌جا آغاز شد که عده‌ای از سخنان رهبر جمهوری اسلامی «سوء استفاده» کرده و «القاء» کردند که نظر وی به محمود احمدی‌نژاد است.

این نماینده مجلس در گفت‌وگویی با وب‌سایت خبرآن‌لاین که روز شنبه، ۱۵ تیرماه، منتشر شد، گفت: «به نظر من سوء استفاده از سخنان رهبری و القای این که نظر ایشان به احمدی‌نژاد است، نقطه آغاز فتنه ۸۸ بود.»

وی افزود: «اما در سال ۹۲ رهبر انقلاب با درایت بارها گفتند کسی نظر من را نمی‌داند، حتی خانواده‌ام هم نمی‌دانند نظر من کدام نامزد است و راه سوء استفاده را بستند.»

آقای مطهری در حالی از «القای» حمایت رهبر جمهوری اسلامی از محمود احمدی‌نژاد سخن می‌گوید که آیت‌الله خامنه‌ای ۲۹ خرداد ۱۳۸۸ در خطبه جمعه خود به صراحت گفت: «البته بین ایشان (اکبر هاشمی رفسنجانی) و بین آقای رئیس جمهور از همان انتخاب سال ۸۴ تا امروز اختلاف نظر بود، الان هم هست... و نظر آقای رئیس جمهور به نظر بنده نزدیک‌تر است.»

نماینده تهران در مجلس در گفت‌و‌گو با خبرآن‌لاین همچنین به حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی اشاره کرده و گفت: «ضرورتی برای ادامه برخی تصمیمات و مثلا از جمله حصر برخی افراد وجود ندارد. دلایل امنیتی هم برای این کار از این پس قانع‌کننده نیست. چون قبلا می‌گفتند آزادی این‌ها ممکن است باعث فعال شدن جنبش سبز و اخلال در امنیت کشور شود، ولی الان بخش اعظم جنبش سبز با نظام آشتی کرده و ضرورتی برای ادامه این حصر نیست.»

وی افزود: «بارها اعلام کرده‌ام که اساسا حصر بدون محاکمه نباید انجام می‌شد. آقایان موسوی و کروبی اگر محاکمه می‌شدند و فرضا به چند سال زندان محکوم می‌شدند، چون از خود دفاع کرده‌ بودند و حرف‌هایشان را زده بودند و حقایق برای مردم روشن شده بود، وجه حقوقی و قانونی داشت، اما به طور کلی مجازات بدون محاکمه از نظر حقوق شهروندی و از نظر قوانین مردود است.»

میرحسین موسوی و زهرا رهنورد از اوایل اسفند سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی به‌ سر می‌برند. مهدی کروبی از دیگر رهبران مخالفان حکومت ایران نیز شرایطی مشابه با آقای موسوی دارد.

در عین حال پس از برگزاری انتخابات مناقشه‌برانگیز ۱۳۸۸، ده‌ها تن به اتهام‌های سیاسی بازداشت شدند که شماری از این افراد همچنان در زندان به سر می‌برند.

علی مطهری در این زمینه نیز گفته است: «حتی سایر کسانی که از سال ۸۸ زندانی شدند، دیگر ضرورتی ندارد که مورد این سخت‌گیری‌ها واقع شوند.»

پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران درخواست‌های بسیاری از آقای روحانی مبنی بر تلاش برای آزادی این سه چهره به همراه دیگر زندانیان سیاسی مطرح شده است.

علی مطهری می‌گوید رفع حصر آقایان موسوی و کروبی باید با تدبیر و بدون عجله و احساسات و هیجان صورت بگیرد و آقای روحانی باید در این زمینه «به مرور» با مقامات امنیتی و قضایی گفت‌و‌گو کند.
XS
SM
MD
LG