لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۰۴
یک مقام وزرات نفت جمهوری اسلامی ایران گفته است که طرح فروش نفت خام به مردم در قالب انتشار اوراق سلفی نفت فعلا منتفی شده است. بر اساس این طرح قرار بود ده میلیارد دلار نفت کاغذی فروخته شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، در حالی که ۱۲ ماه از واگذاری اختیار فروش نفت کاغذی به شرکت نفت ایران می‌گذرد، نه تنها این طرح اجرایی نشده است بلکه اجرای آن به دلیل به گفته این خبرگزاری «تعلل» وزارت نفت، «دستکم تا چهار ماه آینده» منتفی شده است.

محسن خجسته، معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت، روز چهارشنبه، ۱۶ اسفند با بیان این‌که فروش اوراق سلف نفتی فقط برای سال ۱۳۹۱ بوده است، گفت: «اگر بخواهیم این اوراق را برای سال آینده به مردم عرضه کنیم، باید مجوز جدیدی از دولت و مجلس شورای اسلامی اخذ شود.»

مجلس شورای اسلامی و دولت در قالب قانون بودجه سال ۱۳۹۱ به شرکت ملی نفت ایران اجازه دادند تا ۱۰ میلیارد دلار نفت کاغذی را به مردم بفروشند.

احمد قلعه‌بانی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران پیشتر گفته بود که قرار است با این شیوه سرمایه‌های خرد و کلان افراد حقیقی و حقوق در این صنعت به کارگرفته شود.

اما حالا معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت با یادآوری تاخیر دولت در ارائه بودجه سال آینده به مجلس گفته است که پیش‌بینی می‌شود «حداکثر در سه ماهه نخست سال آینده» امکان اخذ مصوبه از مجلس برای عرضه اوراق سلف نفتی فراهم نشود.

طرح فروش اوراق سلف نفتی، برای نخستین بار آبان‌ماه سال ۹۰، مطرح شد.

رستم قاسمی، وزیر نفت دولت دهم، در آن زمان از صدور مجوز فروش ۱۵ میلیارد دلار اوراق صکوک خبر داد که با توافق صورت گرفته بین وزارت نفت و سازمان بورس قرار بود از آذرماه سال ۹۰ به بازار عرضه شود.

صکوک بر مبنای تعریف، به عنوان اوراق بهادار با پشتوانه مالی تعریف می‌شود که باید خود دارای ارزش باشد و نمی‌تواند براساس فعالیت‌های سفته بازی و سوداگرانه و در واقع فعالیت‌هایی که بدون خلق ارزش و کار صورت می‌گیرند، سودآوری داشته باشد.

معاون برنامه ریزی وزیر نفت روز چهارشنبه در توضیح نحوه فروش نفت کاغذی توضیح داد که عرضه این اوراق با تعیین سود حداقل «۳۰ درصدی» در معاملات دلاری و سود حداقل «۸۰ درصدی» در معاملات ریالی انجام خواهد شد.

شبکه اطلاع‌رسانی نفت و انرژی ایران، شانا، نیاز صنعت نفت و گاز ایران به سرمایه‌گذاری را ۳۰ میلیارد دلار اعلام کرده که به نوشته این سایت خبری، فروش اوراق سلف نفتی می‌تواند بخشی از این نیاز را تامین کند.

تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی، محدودیت‌های گسترده‌ای را بر سر راه تولید و صادرات نفت ایران قرار داده است.
XS
SM
MD
LG