لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۴۵

سایت «روحانی سنج» در ایران فیلتر شد


نمایی از سایت «روحانی سنج»
گزارش‌ها از ایران حاکی است سایت «روحانی سنج» که به منظور ارزیابی عملکرد صد روزه دولت حسن روحانی از سوی دانشگاه تورنتو کانادا راه اندازی شده بود، در ایران فیلتر شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، این سایت از روز پنجشنبه، هفتم شهریورماه در ایران فیلتر شده است.

سایت «روحانی سنج» از سوی «موسسه آموزشی امور جهانی مانک» دانشگاه تورنتو، با کمک گروه تحقیقاتی «اصل ۱۹» و همچنین همکاری بنیاد «اسمال مدیا» و با الهام گرفتن از سایت مصری «مُرسی ‌متر» که عملکرد محمد مرسی را ارزیابی می‌کرد، راه‌اندازی شده است.

هدف از راه‌اندازی این سایت انگلیسی زبان بررسی عملکرد صد روز اول دولت حسن روحانی است. «روحانی سنج» در نظر دارد تا میزان تعهد حسن روحانی به وعده‌هایش در دوران انتخابات و پس از انتخاب شدنش به عنوان رییس جمهوری ایران را بسنجد.

فیلترینگ سایت «روحانی سنج» در حالی صورت می‌گیرد که حسن روحانی روز ۱۶ خرداد ماه سال جاری، در جریان فعالیت‌های انتخاباتی خود، با انتقاد از وضعیت اینترنت در ایران گفته بود: «ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که محدود کردن اطلاعات امکان‌پذیر نیست.»

حسن روحانی همچنین تیرماه سال جاری در گفت‌و‌گویی با مجله «چلچراغ» گفته بود: «فیلترینگ گسترده جز این که دیوار بی‌اعتمادی میان مردم و دولت را بیشتر می‌کند و به اقتصاد ما ضربه می‌زند، خاصیت دیگری ندارد و مانع توسعه کاربری‌های مثبت اینترنت در ایران می‌شود.»

سایت «روحانی ‌‌سنج» عملکرد صد روزه دولت حسن روحانی را در چهار بخش «سیاست خارجی، اقتصاد، سیاست داخی و مسائل اجتماعی- فرهنگی» مورد بررسی قرار می‌دهد.

طبق ارزیابی این سایت، با گذشت ۲۶ روز از آغاز به کار دولت تدبیر و امید، در حوزه سیاست خارجی، در جهت احقاق وعده‌های دولت از جمله شفافیت در حوزه انرژی هسته‌ای و بهبود روابط با کشورهای حوزه خلیج فارس، اقدامی صورت نگرفته است.

این سایت می‌افزاید که در حوزه اقتصاد نیز از ۱۴ وعده دولت، سه وعده و در حوزه سیاست داخلی از ۱۵ وعده، دو وعده از سوی دولت در حالی پیگیری است.

در حوزه مسائل اجتماعی- فرهنگی نیز به گفته «روحانی سنج»، دولت تدبیر و امید هیچ یک از ۱۲ وعده خود را پیگیری نکرده است.

به عبارتی به گفته این سایت، از بین ۴۶ وعده حسن روحانی، پنج وعده وی از سوی دولتش در حال پیگیری است.

فیلتر شدن سایت‌های مختلف در دوران محمود احمدی‌نژاد، اتفاق رایجی بود و بسیاری از وب‌سایت‌های داخل و خارج به بهانه‌های مختلف در داخل کشور مسدود می‌شدند.

اما فیلتر شدن سایت «روحانی‌سنج» نخستین موردی است که پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید حسن روحانی از سوی رسانه‌ها گزارش می‌شود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG