لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۰:۵۹

تأکید دوباره روسیه بر حضور ایران در نشست حل بحران سوریه


سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه
روسیه روز جمعه بار دیگر خواستار برگزاری نشستی برای حل بحران سوریه با حضور کشورهایی چون ایران و ترکیه شد. این در حالی است که آمریکا، فرانسه و بریتانیا پیشتر تأکید کرده بودند که ایران هیچ نقشی در نشست مربوط به سوریه نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفاکس، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، جمعه،۲۶ خردادماه با تأکید بر این‌که این نشست در عین «محدود» بودن «باید فراگیر و در برگیرنده کشورهای خارجی کلیدی باشد»، گفت: «ما معتقدیم که این نشست باید متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت، تمامی همسایگان سوریه، یعنی عراق، ترکیه، لبنان، عربستان سعودی، قطر، اتحادیه عرب و ایران باشد.»

آقای لاوروف که در مسکو سخن می‌گفت، با تأکید بر پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه از طرق صلح‌آمیز، افزود: «ما بر این عقیده‌ایم که دعوت از تمامی شرکت‌کنندگانی که از آن‌ها یاد کردم، از جمله ایران، کاملا ضروری است. »

وزیر خارجه سوریه ۱۷ خردادماه نیز بر برگزاری نشستی جهانی با حضور کشورهایی نظیر ترکیه و ایران برای حل بحران سوریه تأکید کرده بود.

با این‌حال آن زمان فرانسه، بریتانیا و آمریکا اعلام کردند که ایران هیچ‌ نقشی نمی‌تواند در نشست سوریه داشته باشد.

غرب در ماه‌های گذشته بارها سپاه پاسداران ایران را متهم کرده است که در سرکوب‌های سوریه دخالت می‌کند. این اتهام از سوی شورای ملی سوریه، از گروه‌های اصلی مخالف دولت بشار اسد نیز مطرح شده است.

اگرچه مقام های وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی همواره هر گونه دخالت تهران در امور سوريه را رد کرده‌اند و کشتار مردم سوریه را به مخالفان و نیروهای القاعده نسبت داده‌اند، یکی از مسئولان نیروی قدس سپاه پاسداران اوایل خردادماه، برای نخستین بار دخالت ایران در حوادث سوریه را تأیید کرد.

علیرغم این اتهام‌ها، کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه، که پیشتر نیز از ایران خواسته بود تا بخشی از راه‌حل پایان دادن به بحران سوریه باشد، ۱۹ خردادماه بار دیگر این درخواست را مطرح کرد.

۱۵ ماه از آغاز ناآرامی‌ها در سوریه می‌گذرد. سازمان ملل فروردین‌ماه سال جاری شمار کشته‌شدگان خشونت‌های سوریه را بیش از ۹ هزار تن ارزیابی کرد. گروه‌های مخالف می‌گویند این رقم در حال حاضر به بیش از ۱۱ هزار تن رسیده است.
XS
SM
MD
LG