لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۷:۵۵

صالحی: بحث تعطیلی فردو بعید به نظر می‌رسد


در حالی که پیشتر نشریه آلمانی اشپیگل از «آمادگی» حسن روحانی برای تعطیل سایت فردو خبر داده بود، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید این مسئله «بعید» به نظر می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، علی‌اکبر صالحی روز چهارشنبه، ۲۷ شهریورماه درباره برخی اخبار منتشر شده مبنی بر این‌که حسن روحانی قصد دارد به زودی تعطیلی سایت فردو را اعلام کند، اظهار بی‌اطلاعی کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی در عین حال افزود: «بعید می‌دانم چنین صحبتی صورت گرفته باشد.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که نشریه آلمانی اشپیگل در گزارش ۲۵ شهریورماه خود به نقل از منابع اطلاعاتی خود نوشت که حسن روحانی به زودی از توقف فعالیت سایت اتمی فردو خبر خواهد داد تا بدین ترتیب راه برای لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران هموار شود.

این گزارش افزوده است که آقای روحانی قصد دارد آخر ماه سپتامبر در آستانه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام کند ایران آمادگی دارد پایگاه اتمی فردو را تعطیل و سانتریفیوژهای این سایت را خارج کند و طبق این گزارش رئیس جمهور ایران در ازای این کار می‌تواند خواستار لغو تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، از جمله تحریم بانک مرکزی و صادرات نفت شود.

با این‌حال رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید مطرح شدن چنین مسئله‌ای «بعید» به نظر می‌رسد.

علی‌اکبرصالحی روز چهارشنبه همچنین گفت که در سال ۱۳۹۲ در پرونده هسته‌ای ایران «گشایشی» صورت می‌گیرد.

وی همچنین به حضورش در کنفرانس عمومی سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: «فضا بسیار مثبت و قابل مقایسه با قبل نبود.»

آقای صالحی ۲۵ شهریور در این کنفرانس که در وین برگزار شد از آمادگی ایران برای گسترش همکاری با آژانس خبر داد و گفت به نشست آینده ایران با ۵+۱ «خوشبین» است.

ايران و گروه پنج به علاوه يک در چند سال گذشته بارها با هم مذاکره کرده‌اند تا درباره رفع نگرانی‌های بين‌المللی درباره ماهيت برنامه هسته‌ای ايران به توافقی دست يابند، اما این نشست‌ها نتیجه ملموسی در بر نداشته است. هم اکنون نیز هنوز تاریخ مشخصی برای مذاکرات جدید تعیین نشده است.

کشورهای غربی نگران هستند که ايران در پوشش فعاليت اتمی خود که آن را صلح‌آميز می‌داند به دنبال دستيابی به دانش ساخت سلاح هسته‌ای باشد. اين در حالی است که تهران هدف از اين برنامه را توليد برق می‌داند.
XS
SM
MD
LG