لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۴۵

صالحی: توافقنامه اتمی، ۲۹ آذر اجرایی می‌شود


علی‌اکبر صالحی٬ رئیس سازمان انرژی اتمی ایران
علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، می‌گوید توافقنامه هسته‌ای ژنو از ۲۹ آذرماه٬ برابر با ۲۰ دسامبر٬ اجرایی می‌شود و غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصدی برای شش ماه به حال تعلیق در می‌آید.

به گزارش خبرگزاری فارس علی‌اکبر صالحی٬ روز چهارشنبه٬ ششم آذرماه٬ با اعلام این خبر توضیح داد: «ما تولید غنی‌سازی ۲۰ درصد را در یک دوره شش ماهه تعلیق می‌کنیم٬ اما به اندازه ۴۰۵ کیلو اورانیوم ۲۰ درصد تولید‌ کرده‌ایم و سال‌های سال رآکتور تهران از ذخیره این اورانیوم برخوردار است.»

او که در دانشگاه امیرکبیر در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت تاکید کرد که هیچ ماده‌ای در توافق ژنو که نشانگر توقف فعالیت‌های هسته‌ای باشد٬ وجود ندارد.

محمد جواد ظریف٬ وزیرخارجه ایران نیز چهارم آذرماه گفته بود که اجرای عملی توافقات ژنو و کاهش تحریم‌های ایران٬ از اوایل دی‌ماه شروع خواهد شد.

توافقنامه‌ هسته‌ای ژنو٬ سوم آذرماه پس از سه دور مذاکره اتمی اخیر میان ایران و کشورهای عضو ۵+۱ حاصل شد.

در توافق اولیه ژنو، ایران و ۵+۱ متعهد شده‌اند تا گام‌هایی موازی برای حل و فصل برنامه هسته‌ای تهران بردارند. بر این اساس ايران بخشی از فعاليت‌های هسته‌ای خود را محدود می‌کند و نظارت بين‌المللی بيشتری را بر آن می‌پذيرد و در مقابل بخشی از تحريم‌های آمريکا و اتحاديه اروپا عليه ايران به حال تعليق در می‌آيد.

علی‌اکبر صالحی روز چهارشنبه درباره بازرسی‌ها از تاسیسات اتمی ایران٬ با اظهار این‌که بازرسی‌های سرزده و دوره‌ای اکنون نیز در جریان است٬ افزود: «در این توافقنامه به بازرسی‌ها اضافه شده است.»

وی در ادامه گفت: «قرار بود دوربین‌هایی را مستقیم متصل کنند که ما اجازه ندادیم و قرار شد اطلاعات دوربین را روزانه ببینند.»

به گفته محمدجواد ظریف مرحله بعدی مذاکرات هسته‌ای با ۵+۱ اوایل یا اواسط دی‌ماه برگزار خواهد شد.

مقام‌های ایران ابراز امیدواری کرده‌اند تا یک سال آینده «مناقشه اتمی»، «به‌ طور کامل» پایان یابد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG