لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۱:۱۶

نوجوان ۱۶ ساله با تیراندازی پلیس تهران به «صورت وی» کشته شد


گزارش حادثه در روزنامه ایران
روزنامه دولتی «ایران» روز پنجشنبه گزارش داد که یک نوجوان ۱۶ساله در تهران با شلیک مستقیم یک مامور پلیس به صورت وی از فاصله «۲۰ سانتیمتری» کشته شد. این جوان متهم به مستی شده بود ولی «پزشکی قانونی وجود الکل در خون وی را رد کرده است.»

به گزارش روزنامه ایران، شاهدان عینی گفته‌اند که ۱۵ تیرماه و همزمان با نیمه شعبان، قربانی این حادثه که از وی با نام «علی» یاد شده است، به همراه دوستش، سوار بر مینی‌موتورش به فلکه چهارم خزانه رفته بود تا در مراسم نیمه شعبان شرکت کند، که یک مامور پلیس به آن‌ها نزدیک شد و علی را متهم کرد که الکل مصرف کرده است.

روزنامه ایران می‌افزاید: این مامور پلیس که «استوار موتورسوار کلانتری ۱۶۰ خزانه» بوده است، علی را به اتهام مصرف الکل بازخواست کرده است و به گفته شاهدان عینی، زمانی که علی گفته است الکل مصرف نکرده، مامور کلانتری وی را هل داده و علی بر روی زمین افتاده است.

شاهدان افزوده اند: به دنبال این حرکت مامور کلانتری، اهالی محل که علی را می‌شناختند به سمت مامور دویده‌اند که به دنبال آن مامور پلیس اسلحه‌اش را به دست گرفته و «دو تیر هوایی شلیک کرده است».

به گفته شاهدان ماجرا، این مامور سپس اسلحه‌اش را نزدیک به علی گرفته و به او شلیک کرده است که به دنبال آن، علی به بیمارستان آیت‌الله کاشانی منتقل شد ولی کمی بعد جان باخت.

در حالی که به گفته شاهدان عینی، پلیس به مقتول اتهام مصرف الکل زده است ولی شوهر عمه مقتول به روزنامه «ایران» گفته است که پزشک قانونی اعلام کرده هیچ الکلی در خون علی نبوده است.

به گزارش روزنامه ایران، بازپرس شعبه پنجم دادسرای امور جنایی تهران که بررسی این پرونده را در دست دارد گفته است که پلیس تیرانداز در اختیار نیروی انتظامی است و تاکید کرده که پرونده در دست بررسی است و پس از اتمام تحقیقات «مقصر به اندازه جرمش مجازات خواهد شد».

روایت‌های مختلف از واقعه

درباره تیراندازی به این نوجوان روایت های مختلفی مطرح شده است. روزنامه ایران برای نخستین بار روز ۲۰ تیرماه از شلیک پلیس به یک «جوان شرور ۲۰ ساله» خبر داده بود که به نوشته شماره آن روز «ایران»، وی در جریان تعقیب و گریز از دست پلیس و به صورت «ناخواسته» کشته شد.

روزنامه ایران روز ۲۲ تیرماه گزارش کرد که به دنبال تماس‌های پیاپی اهالی منطقه خزانه با دفتر این نشریه، روزنامه ایران دست به تحقیقات میدانی زده و متوجه شده است که فرد کشته شده نوجوانی ۱۶ ساله است که به گفته اهالی محل هیچ جرمی مرتکب نشده بود.

بازپرس این پرونده می‌گوید: بر اساس اظهارات «مامور پلیس و دوستان قربانی حادثه»، در شب حادثه، ماموران کلانتری خزانه مطلع شده‌اند که «چندتن از اراذل و اوباش منطقه» شیشه‌های تعدادی از خودروها را شکسته‌اند.

به گفته این بازپرس همزمان با وارد عمل شدن کلانتری خزانه، گشت موتوری پلیس نیز به سه پسر جوان سرنشین یک موتور دستور ایست داده است که موتور سوار از توقف سر باز زده و در نهایت در جریان تعقیب و گریز، موتور متوقف شده و فرد موتور سوار با مامور پلیس گلاویز شده و در جریان این مجادله بدنی، یک تیر به صورت جوان شلیک شده است.

بازپرس پرونده در ادامه گفته است: «شلیک گلوله از فاصله ۲۰ سانتیمتری بوده و بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که قربانی حادثه شرور نبوده و انگار دوستش تحت تعقیب بوده است.»

این اظهارات در حالی مطرح شده است که به نوشته ایران «شاهدان زیادی» گفته‌اند که تعقیب و گریزی در کار نبوده و علی در حال تماشای جشن نیمه شعبان بوده است.

یک زن ساکن این محله به روزنامه ایران گفته است: «خودم دیدم که مامور بی‌دلیل این پسر را که آرام روی مینی‌موتورش نشسته بود هل داد و بعد دو تیر هوایی شلیک کرد. وقتی دوستان علی به سمت آنان رفتند، اسلحه را روی گردن علی گذاشت و صدای شلیک را که شنیدم سر جایم خشکم زد.»

پسر جوان دیگر که در محل حادثه حاضر بوده به این روزنامه گفته است: «تماشاچیان (حادثه) با دیدن واکنش‌های مامور پلیس به ۱۱۰ زنگ زدند، اما وی با بی‌سیم می‌گفت که خودش در صحنه است و همه چیز تحت کنترل وی است.»

این پسر جوان افزوده است: «اورژانس نیز با همین ادعاها (در محل حادثه) حاضر نشد تا این که علی را پس از خونریزی زیادی داخل وانت پلیس انداختند و به بیمارستان آیت‌الله کاشانی بردند که کار از کار گذشته بود.»

این پسر جوان گفته است که همه شاهدان حادثه استشهادی امضاء کرده و گفته اند که علی «بی‌گناه کشته شده است» و آن را تحویل پلیس و دادسرا داده‌اند.
XS
SM
MD
LG