لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۱۵

کوی دانشگاه تهران در آستانه سالگرد واقعه ۱۸ تیر تعطیل شد


یکی از اتاق های کوی دانشگاه تهران پس از حمله نیروهای انتظامی و لباس شخصی ها در ۱۸ تير ۱۳۷۸
سایت های خبری در ایران گزارش داده اند که در آستانه سالگرد واقعه ۱۸ تیر ۱۳۷۸، دانشگاه تهران اعلام کرده است که کوی دانشگاه از هفتم تا ۲۸ تیرماه تعطیل خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، بر اساس مصوبه هیات رییسه دانشگاه تهران، کلیه خوابگاه‌های این دانشگاه از هفتم تا ۲۸ تیرماه تعطیل است و دانشجویان باید تا ششم تیرماه کلیه وسایل شخصی خود را از اتاق‌های محل سکونت خود تخلیه کنند.

ایسنا افزوده است: دانشجویانی که شرایط موجه برای اسکان تابستانی در کوی دانشگاه را دارند نیز از تاریخ ۲۹ تیرماه می‌توانند از خوابگاه‌ها استفاده کنند.

این تصمیم در حالی گرفته شده است که، ۱۸ تیرماه، یادآور حمله به کوی دانشگاه تهران است.

به دنبال توقیف روزنامه سلام در ۱۵ تیرماه ۱۳۷۸ و متعاقب آن اعتراض دانشجویان از طریق تجمع و راهپیمایی، لباس شخصی‌ها و مأموران نیروی انتظامی روز ۱۸ تیرماه ۱۳۷۸ به کوی دانشگاه تهران حمله کردند و ضمن تخریب خوابگاه، دانشجویان را به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند.

این واقعه که در جریان آن عزت‌الله ابراهیم‌نژاد، افسر وظیفه‌ و دانشجوی سابق دانشگاه تهران به ضرب گلوله کشته شد، اعتراضات گسترده مردم و دانشجویان را در تهران و برخی شهرهای دیگر ایران به همراه داشت.

کوی دانشگاه تهران علاوه بر این ۲۵ خردادماه سال ۱۳۸۸ نیز مورد حمله قرار گرفت.

به دنبال اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸، در شامگاه ۲۴ خردادماه، نیروهای لباس شخصی، نیروی انتظامی و یگان ویژه سپاه پاسداران این خوابگاه را محاصره کردند و در ساعت دو بامداد ۲۵ خردادماه به کوی دانشگاه حمله‌ور شدند.

این در حالی است که طبق قانون، ورود نیروهای نظامی و انتظامی به کوی دانشگاه، تنها با درخواست رییس دانشگاه تهران امکان پذیر است و این در حالی است که فرهاد رهبر، رییس وقت دانشگاه تهران پس از این حادثه اعلام کرد که هیچ‌گاه در این باره درخواستی نکرده است.

با گذشت سه سال از این حادثه، عاملان و آمران این حادثه هنوز محاکمه نشده‌اند و تنها دانشجویان، که خود شاکیان این پرونده بودند، در دادگاه رسیدگی به پرونده حمله به کوی دانشگاه تهران محکوم شدند.

پس از واقعه ۱۸ تیر ۱۳۷۸، برنامه دانشگاه‌ها طوری طراحی می‌شود که تا قبل از این تاریخ تمامی امتحانات دانشجویان به پایان برسد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG