لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۳۳

ممانعت سلفی‌های تونس از برگزاری کنسرت یک گروه ایرانی


گروهی از سلفی‌های تونس- عکس تزئینی است.
گروهی از سلفی‌های تونس ۲۶ مردادماه با ایجاد اخلال در جشنواره‌‌ «صوفی» در قیروان تونس، مانع از برگزاری کنسرت از سوی یک گروه ایرانی شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این گروه سلفی روز پنج‌شنبه با اظهار این‌که اشعار این گروه شیعه ایرانی ارزش‌های مقدس سنی‌ها را مورد حمله قرار می‌دهد، با اعتراض‌های خود در محل برگزاری کنسرت، از حضور این گروه ایرانی بر روی صحنه خودداری کردند.

سخنگوی وزارت فرهنگ تونس ضمن تایید این خبر به خبرگزاری فرانسه گفته است که مقامات با این اعتراض‌ها مقابله کرده و معترضان را متفرق کردند.

با این‌حال به گفته وی، پس از پایان یافتن اعتراض‌ها گروه ایرانی با اظهار این‌که از لحاظ روانی برای برگزاری کنسرت آماده نیست، به روی صحنه نرفت.

در اخبار منتشر شده نامی از گروه کنسرت ایرانی به میان نیامده، اما اوایل مردادماه خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، اعلام کرده بود که علی قمصری، نوازنده تار و دیوان، و علیرضا قربانی، خواننده، برای برگزاری کنسرت به تونس می‌روند.

یکی از معترضان به برگزاری کنسرت از سوی این گروه ایرانی در فستیوال «صوفی» قیروان، به رادیو «شمس» گفته است که از چند روز پیش با انتشار متنی در فضای مجازی از گروه موسیقی مزبور خواسته شده بود تا در این جشنواره به روی صحنه نروند.

ممانعت سلفی‌های تونس با برگزاری کنسرت از سوی این گروه ایرانی در حالی صورت گرفته است که اواسط مهرماه سال گذشته نیز گروهی از سلفی‌ها که فیلم «پرسپولیس» مرجان ساتراپی را توهینی به مقدسات مسلمانان دانسته بودند، به پخش این فیلم از سوی شبکه تلویزیونی خصوصی «نسمه» تونس، به شدت اعتراض کردند.

آن زمان، به گزارش خبرگزاری‌ها، حدود ۳۰۰ سلفی به نشانه اعتراض به پخش این فیلم، به ساختمان این شبکه تلویزیونی در تونس حمله کردند و پس از آن نیز منزل نبیل القروی، مدیر این شبکه تلویزیونی، را مورد حمله قرار دادند.

به دنبال این اعتراض‌ها، نبیل القروی به اتهام توهین به ارزش‌ها و اخلال نظم عمومی به دادگاه فراخوانده و در نهایت به پرداخت جریمه نقدی محکوم شد.

به گفته خبرگزاری فرانسه، به دنبال برکناری بن‌علی، رئیس جمهور پیشین تونس از قدرت، سلفی‌ها و گروه‌های تندروی اسلام‌گرا نسبت به گذشته قدرت بیشتری گرفته‌اند.

در همین زمینه اواسط ماه ژوئن سال جاری، گروهی از اسلام‌گرایانی که گفته می‌شود سلفی بوده‌اند به یک گالری در تونس حمله کردند و آثاری را که به گفته آنها از دیدگاه اسلام توهین‌آمیز بود تخریب کردند. در جریان این حمله یک تن کشته و بیش از صد تن مجروح شدند.

همچنین حزب اسلام‌گرای میانه‌روی «النهضه» که رهبری ائتلاف حاکم در تونس را بر عهده دارد نیز به تازگی قانونی را به تصویب رسانده است که به موجب آن هر شخصی که به مقدسات توهین کند می‌تواند تا دو سال به زندان محکوم شود.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG