لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۵۷

آمریکا و فرانسه درباره افزایش تحریم‌ها به ایران هشدار دادند


مذاکرات هسته‌ای ۵+۱ و ایران در مسکو ۳۰ خردادماه بدون دستیابی به نتیجه خاصی پایان یافت.
همزمان با توافق ایران و گروه پنج به علاوه یک برای ادامه مذاکرات کارشناسی درباره ابهام های برنامه هسته ای تهران، آمریکا و فرانسه روز سه شنبه به تهران هشدار دادند که اگر مذاکرات شکست بخورد تحریم ها را علیه ایران تشدید خواهند کرد.

به گزارش رویترز، لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه روز سه شنبه، ۳۰ خردادماه، از اینکه «ایران هنوز گام‌های مشخصی در مسیر مذاکرات هسته‌ای برنداشته است» ابراز تاسف کرد و گفت که فشار بر ایران از ۱۱ تیرماه و با اجرای کامل تحریم‌های اتحادیه اروپا افزایش می‌یابد.

وی تصریح کرد تا زمانی که ایران از مذاکرات جدی سر باز می‌زند، تحریم‌ها علیه این کشور نیز شدیدتر می‌شود.

در همین حال یک مقام ارشد دولت ایالات متحده آمریکا نیز تاکید کرد که مذاکرات هسته‌‌ای با ایران «نامحدود نیست» و افزود که ایران برای جلوگیری از فشارهای اقتصادی بیشتر باید گام‌های مشخصی بر دارد.

این مقام آمریکایی با تاکید بر اینکه غرب در «دام مسیری که غیرسازنده باشد نخواهد افتاد»، گفت: «تحریم‌ها افزایش خواهند یافت. ما به طرف ایرانی گفته‌ایم در صورتی که این عدم پیشرفت (در مذاکرات) ادامه پیدا کنند، فشارهای بیشتری در راه خواهد بود.»

این اظهارات در حالی مطرح شده‌اند که مذاکرات مسکو روز سه شنبه، بدون رسیدن به نتیجه خاصی به پایان رسید، با این‌حال این مقام آمریکایی تأکید کرد که در این مذاکرات ایران «سطح قابل توجهی از جزئیات» هسته‌ای را در اختیار ۵+۱ قرار داد.

وی در عین حال افزود که با وجود ارائه این جزئیات، ایران همچنان بسیاری از سوال‌های ۵+۱ را بی‌پاسخ گذاشته است و تأکید کرد که در نشست بعدی، ایران باید از جمله در خصوص آنچه در مرکز غنی‌سازی فردو می‌گذرد توضیح دهد.

در پایان مذاکرات مسکو، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که دور بعدی مذاکرات در سطح «کارشناسی» و «فنی»، ۱۲ تیرماه در استانبول برگزار خواهد شد. ایران پیش از نشست مسکو خواستار برگزاری نشست کارشناسی شده بود.

با این‌حال سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران، روز سه شنبه توضیح متفاوتی از نشست بعدی ایران و گروه پنج به علاوه یک ارائه کرد.

وی در نشست خبری خود گفت: «با نگاهی به تقویم متوجه شدیم که در این روز خاطره غم انگیز حمله ناوگان آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران صورت گرفته است. بنابراین قرار شد بعد از جلسه‌های کارشناسان و معاونان مشخص شود که در چه تاریخی این جلسات پیگیری می‌شود».

سعید جلیلی در این نشست مذاکرات مسکو را «جدی‌تر، واقعی‌تر و فراتر از اظهار مواضع» ارزیابی کرد.

وی افزود: «آن‌ها (۵+۱) امروز در معرض انتخاب هستند که بخواهند از مسیر بن‌بست گذشته خارج شوند و در مسیر همکاری با جمهوری اسلامی ایران گام بردارند. ما امیدواریم که این فرصت موجب شود تا آن‌ها بتوانند با استفاده از بحث‌ها و جلسات کارشناسی، مسیر درست را انتخاب کرده و از مسیر بن‌بست گذشته خارج شوند.»

آقای جلیلی خاطرنشان کرد که ایران آمادگی دارد در جلسات «کارشناسی» در باره «مباحث حقوقی و سیاسی» صحبت کند.

دور تازه گفت‌و‌گوهای هسته‌ای میان ایران و نمایندگان گروه پنج به علاوه یک پس از ۱۵ ماه وقفه فروردین ماه سال جاری در استانبول آغاز شد و پس از آن در بغداد و مسکو پی گرفته شد. تا این‌لحظه هیچ یک از این مذاکرات نتیجه ای در برنداشته است.

غرب معتقد است برنامه هسته‌ای ایران داران بعد نظامی است و خواستار شفاف‌سازی ایران در این زمینه شده است و ایران از سوی دیگر، بر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های اتمی خود تأکید می‌کند و دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای را حق مسلم خود می‌داند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG