لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۱۳

«فشارهای آمریکا بر ایران پنج ماه است که در حال کاهش است»


در حالی که در ماه‌های گذشته اظهارات و اقداماتی از سوی ایران و آمریکا در جهت بهبود روابط میان دو کشور صورت گرفته٬ شواهد حاکی است که واشینگتن در این چند وقت فشارهای بیشتر علیه ایران اعمال نکرده است٬ اقدامی که به اعتقاد برخی از رسانه‌های آمریکایی خبر از تلاش آمریکا برای «تنش‌زدایی» می‌دهد.

مجله آمریکایی «اکونومیست» ۱۹ آبان ماه نوشت که بر اساس گزارشی که «نیوزویک» پیشتر منتشر کرده است٬ دولت اوباما از زمان روی کار آمدن حسن روحانی٬ از اعمال فشار بیشتر علیه ایران خودداری کرده‌ که این اقدام احتمالا «پیش‌درآمد دیپلماتیک» آمریکا در قبال دولت جدید میانه‌رو در ایران است.

نشریه آمریکایی نیوزویک ۱۷ آبان‌ماه در گزارشی اختصاصی از «اِلی لِیک» و «جاش روگین» اظهار کرد که در ماه‌های اخیر خزانه‌داری ایالات متحده که معمولا به طور مداوم اقدام به انتشار فهرستی از ناقضان جدید تحریم‌ها در ایران می‌کرد و آن‌ها را در فهرست سیاه آمریکا قرار می‌داد٬ از تعداد انتشار این فهرست‌ها کاسته است.

بر این اساس٬ در عرض شش هفته مانده به انتخابات ریاست جمهوری ایران٬ خزانه‌داری ایالات متحده هفت فهرست از ناقضان تحریم‌ها را که حاوی صد نام از جمله اسامی افراد٬ چندین شرکت٬ هواپیما و کشتی‌ بود٬ منتشر کرد.

با این‌حال از زمان انتخابات ریاست جمهوری خردادماه تا کنون٬ یعنی حدود پنج ماه٬ این وزارتخانه تنها دو «فهرست سیاه» منتشر کرده و تنها شش فرد و چهار شرکت را به عنوان ناقضان تحریم‌های ایران در آن قرار داده است.

به گزارش اکونومیست این نشان می‌دهد که دولت باراک اوباما اگرچه تحریم‌های موجود را متوقف نکرده٬ فشارهای مضاعف و جدیدی نیز علیه ایران اعمال نکرده است.

باراک اوباما ۱۶ آبان، همزمان با آغاز مذاکرات هسته‌ای در ژنو گفت که جامعه بین‌الملل ممکن است پس از مراحل اولیه مذاکرات هسته‌ای ژنو «اندکی» از فشار تحریم‌ها بر ایران بکاهد.

وی که در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی «ان‌بی‌سی» آمریکا سخن می‌گفت در این باره توضیح داد: «احتمال توافقی گام به گام وجود دارد که گام اول آن این است که هرگونه پیشبرد برنامه هسته‌ای آنها متوقف شود و... از این طریق راهی باز شود که ما هم بتوانیم تخفیف بسیار کمی [در تحریم‌ها] بدهیم، اما در عین حال شاکله اصلی تحریم‌ها هم حفظ شود.»

اگرچه آقای اوباما از امکان تخفیف مشروط و کم در تحریم‌ها در آینده خبر داده٬ نیوزویک می‌گوید «تسکین از تحریم‌های فلج کننده» حدود پنج‌ماه پیش و «در سکوت» آغاز شده است.
XS
SM
MD
LG