لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۲۶

ظریف: گسترش لیست تحریمی نقض تفاهم نیست اما بی‌اعتمادی می‌آورد


عکس آرشیوی است.
وزیر خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید که اضافه شدن چند فرد و شرکت به فهرست تحریم‌های آمریکا به معنای نقض تفاهم ژنو نیست٬ اما اعتماد را خدشه‌دار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی٬ ایرنا٬ محمدجواد ظریف روز سه‌شنبه٬ ۲۶ آذرماه٬ در گفت‌و‌گو با شبکه دوم سیمای جمهوری اسلامی با اظهار این‌که بر اساس توافق‌ ژنو اقدام‌های ایران و غرب باید «متوازن» باشد٬ گفت: «هر لحظه‌ای که احساس کنیم عهدشکنی وجود دارد٬ برنامه به شکلی تنظیم شده که می‌توانیم با یک فاصله ۲۴ ساعته و حتی کمتر به موضع اولیه بازگردیم.»

وی در ادامه در خصوص اقدام تحریمی اخیر آمریکا علیه ایران گفت: «اضافه شدن اسامی و شرکت‌ها نقض تفاهم نیست٬ گرچه اصل تحریم اشتباه است٬ اما این اقدام‌ها اعتمادی را که نیازمند آن هستیم برای ورود به مرحله بعدی٬ خدشه‌دار می‌کند که در این مورد به صراحت به کاترین اشتون و جان کری٬ وزیر امور خارجه آمریکا تذکر داده‌ایم و آن‌ها برای رسیدن به مرحله نهایی تعهد دارند.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا، ۲۱ آذرماه ۱۴ شرکت و چهار فرد را به فهرست‌ تحریم‌های ایران افزود که این اقدام «انتقاد شدید» طرف ایرانی را به همراه داشت.

در همین زمینه وزیر خارجه ایران در تماسی تلفنی با همتای آمریکایی خود مراتب نارضایتی تهران را به اطلاع وی رساند.

آقای ظریف ۲۶ آذرماه در گفت‌و‌گوی تلویزیونی خود همچنین با اشاره به توافق ژنو افزود که غربی‌ها نگران تعهد ایران هستند و توضیح داد: «نگرانی غربی‌ها این است که تحریم‌‌هایشان با یک دستور لغو می‌شود٬ اما تعهدات جمهوری اسلامی نیازمند بازده زمانی است.»

وی با تاکید بر این‌که دولت و مردم ایران در راه خود جدی هستند٬ افزود: «دیدگاه ما به هیچ‌وجه بر‌هم زدن توافق‌ها نیست و اعتقاد داریم که می‌تون برنامه‌ها را پیش برد.»

وی با این‌حال هشدار داد که اگر نقضی در توافق‌های انجام شده صورت بگیرد ایران می‌تواند «مقابله به مثل» کند.

بر اساس توافق ژنو٬ ایران و شش قدرت جهانی متعهد شدند که در ازای تعلیق بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای تهران و همکاری بیشتر ایران با آژانس٬ غرب نیز تحریم‌ها علیه ایران را سبکتر کند.

ایران در چند وقت اخیر همچون گذشته بارها تاکید کرده است که غنی‌سازی همچنان حق ایران است. در این راستا آقای ظریف نیز روز سه‌شنبه گفت: «نمی‌خواهم حرفی بزنم که تحریک‌آمیز باشد٬ اما این یک واقعیت است که ساختار برنامه هسته‌ای ایران دست‌نخورده و سایت‌های فردو٬ نطنز و آب سنگین اراک همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.»

وی همچنین هدف از مذاکرات را «حرکت گام به گام» تا رسیدن به «مرحله نهایی» دانست.

عراقچی: مذاکرات ایران و ۵+۱ در روزهای آینده از سر گرفته می‌شود

در عین حال عباس عراقچی٬ عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایرانی روز سه‌شنبه در گفت‌و‌گو با روزنامه بلژیکی «سواغ» گفته است که مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی در روزهای آینده از سر گرفته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای عراقچی این اظهارات را پس از دیدار با کاترین اشتون٬ رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا که هیئت مذاکره کننده ۵+۱ را نیز نمایندگی می‌کند٬ اظهار کرد.

مذاکرات کارشناسی ایران و شش قدرت جهانی۲۲ آذرماه٬ پس از چهار روز بدون اعلام هیچ نتیجه‌ای پایان یافت و ایران گفت که پایان این مذاکرات به خاطر انجام مشورت با مراکز تصمیم‌گیری در تهران بوده است.

عباس عراقچی روز سه‌شنبه گفت که خانم اشتون به او اطمینان خاطر داده است که قدرت‌های غربی متعهد به اجرای توافق موقت ژنو هستند و افزود: «بر اساس این توضیحات٬ ما تصمیم گرفتیم که مذاکرات کارشناسی در وین را ادامه دهیم.»

وی تاکید کرد که زمان دقیق این مذاکرات هنوز مشخص نشده٬ اما در روزهای آینده این گفت‌و‌گوها انجام خواهد شد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG