لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۰۸:۳۰

فرار ۳۸۴ زندانی در پاکستان پس از حمله شبه‌نظامیان طالبان


به دنبال حمله مسلحانه طالبان پاکستان به زندانی در این کشور، بیش از ۳۸۰ زندانی، از جمله فردی که متهم به تلاش برای ترور رییس جمهوری پیشین پاکستان است از زندان گریختند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این حمله در ساعات آغازین روز یکشنبه صورت گرفت و در جریان آن، افراد مسلح به زندان مرکزی شهر «بانو»، در استان خیبر پختونخوا (در شمال غرب پاکستان) حمله کرده و از ۹۴۴ زندانی این زندان، ۳۸۴ تن را فراری دادند.

مالک نظیف، یکی از زندانیان این زندان به خبرگزاری رویترز گفته است: این حمله که با تیراندازی همراه بود نیمه شب آغاز شد و حدود یک ساعت به طول انجامید.

به گفته وی، افرادی که به زندان حمله کردند فریاد «الله اکبر» سر می‌دادند.

طالبان پاکستان که به گروه القاعده نزدیک است مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته و یکی از سخنگویان طالبان گفته است: «ما در جریان این حمله صدها تن از رفقای خود را در بانو آزاد کردیم. تعدادی از افراد ما به مقصد خود رسیده‌اند و مابقی در راه هستند.»

یک مقام پلیس پاکستان می‌گوید که در این حمله «عدنان رشید»، زندانی به گفته وی «خطرناکی» که قصد ترور پرویز مشرف، رییس جمهوری پیشین پاکستان را داشت، موفق به فرار شده است.

این مقام آگاه که نخواست نامش فاش شود گفته است: «او مغز متفکر یکی از حمله‌ها علیه مشرف بوده است. این افراد (مسلح) برای آزادی وی به زندان حمله کرده بودند و به همراه او ۳۸۳ تن دیگر را نیز آزاد کردند.»

مالک نظیف نیز به رویترز گفته است: از مکالماتی که میان افرادی که به زندان حمله کرده بودند در جریان بود، این گونه برداشت می‌شد که آن‌ها به دنبال «عدنان رشید» بودند.

پلیس پاکستان گفته است که در جریان این حمله تیراندازی شدیدی صورت گرفت و شبه‌نظامیان از نارنجک نیز استفاده کرده‌اند. تا این لحظه گزارشی در خصوص مجروح شدن هیچ فردی گزارش نشده است.

به گفته رویترز، اگرچه حمله شبه نظامیان به زندان‌ها و فرار دادن زندانیان در افغانستان بارها صورت گرفته است، این دست حملات در پاکستان به ندرت صورت می‌گیرد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG