لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۴۵

مرگ چهار دانشجو در پی حمله نیروهای سوری به دانشگاه حلب


عکس آرشیوی منتسب به نیروهای نظامی حکومت سوریه
به دنبال کشته شدن چهار دانشجو در جریان حمله روز پنج‌شنبه نیروهای امنیتی سوریه به خوابگاه دانشگاه حلب، گروه‌های اپوزیسیون سوریه روز جمعه، ۱۵ اردیبهشت‌ماه، اعلام کردند که در اعتراض به این اقدام دست به اعتراضات فراگیر خواهند زد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز پنج‌شنبه، ۱۴ اردیبهشت‌ماه، پس از آن‌که حدود هزار و پانصد دانشجو در اعتراض به حکومت سوریه در دانشگاه حلب دست به تظاهرات زده بودند، نیروهای امنیتی به معترضان و خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه حمله بردند و در جریان این درگیری‌ها چهار دانشجو کشته شدند.

یک فعال سوری به این خبرگزاری گفته است که این درگیری ساعت‌ها به طول انجامیده و افزوده است که پیش از آن‌که نیروهای امنیتی با شلیک گلوله و پرتاب گاز اشک‌آور وارد عمل شوند، دانشجویان حامی بشار اسد با چاقو به معترضان حمله کرده بودند.

به دنبال این واقعه دانشگاه حلب تا ۲۴ اردیبهشت‌ماه و زمان برگزاری امتحانات تعطیل شد.

گروه‌های اپوزیسیون سوریه اعلام کرده‌اند که در اعتراض به این حمله روز جمعه دست به اعتراضی فراگیر خواهند زد و گروه اپوزیسیون شورای ملی سوریه نیز خواستار تحصن سرتاسری دانشگاه‌های سوریه در همبستگی با دانشگاه حلب شده است.

شورای ملی سوریه همچنین از ناظران سازمان ملل حاضر در سوریه خواسته است تا واقعه دانشگاه حلب را بررسی کنند و جامعه بین‌المللی را متهم کرده است که با سکوت خود حکومت بشار اسد را تشویق می‌کند تا به سرکوب شدید مخالفان ادامه دهد.

حمله روز پنج‌شنبه در حالی صورت گرفته است که قرار بر این بود تا بر اساس طرح کوفی عنان، از ۲۴ فروردین‌ماه، میان حکومت سوریه و مخالفان آتش‌بس برقرار شود، اما گزارش‌ها حاکی است که درگیری‌ها همچنان ادامه دارد.

در همین زمینه جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، نیز ۱۳ اردیبهشت‌ماه با اظهار این‌‌که طرح صلح کوفی عنان «تا این لحظه موفق نبوده است»اعلام کرد در صورتی که حکومت بشار اسد به «ناسازگاری» خود ادامه دهد، جامعه جهانی باید «شکست» این طرح را بپذیرد و به «تاکتیک‌های دیگری» در قبال سوریه بیندیشد.

او به ماهیت این «تاکتیک‌ها» اشاره‌ای نکرده است.

ناآرامی‌ها در سوریه ۱۴ ماه است که ادامه دارد و به گفته سازمان ملل در این مدت بیش از ۹ هزار تن قربانی خشونت‌ها در سوریه شده‌اند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG