لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۵۶

شمار تلفات زلزله نیوزیلند به ۹۸ تن رسید


زلزله ۶.۳ ریشتری روز سه شنبه موجب تخریب بسیاری از ساختمان‌های شهر کرایست‌چرچ شده است.
شمار کشته‌شدگان زمین‌لرزه روز دوشنبه در بزرگترین شهر نیوزیلند، تا این لحظه به ۹۸ نفر رسیده است و این در حالی است که بیش از ۲۰۰ نفر همچنان مفقود هستند و شانس زنده ماندن آن‌ها بسیار پایین است.

به گزارش خبرگزاری رسمی آلمان، نیروهای امداد همچنان در جست‌و‌جوی ۲۲۶ مفقود زلزله ۶.۳ ریشتری هستند که گمان می‌رود حدود ۱۲۰ نفر از افراد مفقود در زیر آوار‌های یکی از ساختمان‌های تلویزیون شهر مدفون شده باشند که حدود بیشترین آن‌ها دانش‌آموزانی از کشورهایی نظیر چین، کره جنوبی، ژاپن، فیلیپین و عربستان سعودی هستند که در کلاس زبان خصوصی این ساختمان مشغول زبان‌آموزی بودند.

این ساختمان پس از وقوع زلزله گرفتار حریق نیز شد و تا کنون نیروهای امداد ۴۷ جسد را از این محل خارج کرده‌اند.

با توجه به این‌که به گفته سرپرست شهر کرایست‌چرچ از روز چهارشنبه هیچ فردی زنده از زیر آوار بیرون نیامده‌، امید‌ها برای زنده ماندن افراد مفقود بسیار پایین است.

انحراف خط راه‌آهن کرایست‌چرچ بر اثر زلزله
این زمین‌لرزه روز سه شنبه حدود ساعت ۱۲:۳۰ ظهر و در زمان پر رفت و آمد به وقوع پیوست که بر اثر آن بسیاری از ساختمان ها از جمله کلیسای جامع این شهر به شدت تخریب شدند.

پلیس کرایست‌چرچ اعلام کرده است که حدود ۲۲ نفر از کشته‌شدگان بر اثر فروریخت این کلیسا که یکی از مناطق توریستی شهر است، جان خود را از دست‌داده‌اند.

جان کی، نخست وزیر این کشور گفته است که ضرر مالی این زلزله می‌تواند به ۱۲ میلیارد دلار برسد.

در حال حاضر بیش از هزار نیروی امداد و صدها پلیس، خدمه پزشکی و داوطلب عملیات نجات و کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان را بر عهده دارند و نیروهای کمکی همچنان از کشورهایی مانند بریتانیا، ایالات متحده، ژاپن، سنگاپور و تایوان به جمع این نیروها اضافه می‌شوند.

در پی وقوع این زمین‌لرزه، در این شهر وضعیت اضطراری اعلام شد. روز چهارشنبه نیز دولت نیوزیلند برای نخستین بار در تاریخ این کشور وضعیت اضطراری ملی اعلام کرد.

زلزله روز سه‌شنبه دومین زلزله‌ای است که طی شش ماه گذشته در این شهر ۳۵۰ هزار نفری رخ می‌دهد.

اگرچه شدت زمین‌لرزه پیشین که در سپتامبر ۲۰۱۰ به وقوع پیوست، ۷.۱ ریشتر اعلام شده بود، تخریب زلزله روز سه شنبه به دلیل آن‌ نزدیکی آن به سطح زمین و همچنین به شهر، به مراتب بیشتر از دفعه پیشین گزارش شده است.

پرتلفات‌ترین زمین‌لرزه نیوزیلند در سال ۱۹۳۱ به وقوع پیوست که در اثر آن دستکم ۲۵۶ نفر جان باختند.
XS
SM
MD
LG