لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۵۷

آمريکا خواهان همکاری بيشتر ايران در خاورمیانه شد


رابرت وود، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا
ايالات متحده روز دوشنبه از ايران خواست تا شبه‌نظاميان اسلام‌گرا را به پذيرش موجوديت اسرائيل مجاب کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اين درخواست در زمانی مطرح می‌شود که محمود احمدی‌نژاد رئيس‌جمهوری ايران در مصاحبه با شبکه خبری ای‌بی‌سی آمريکا اعلام کرد که تهران می‌تواند راه‌حل همجواری دو دولت فلسطينی و اسرائيلی در کنار يکديگر را بپذيرد.

رئيس جمهوری اسلامی در مصاحبه خود با اين شبکه خبری در برابر اصرار مصاحبه‌کننده در مورد موضع ايران در صورت پذيرش راه‌حل همجواری دوکشور فلسطينی اسرائيلی از طرف مردم فلسطين چه خواهد بود، گفت: «ما کاری نداريم. هر توافقی آنها بکنند، ما حمايت می‌کنيم».

رابرت وود، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، می‌گويد: «آمريکا از ايران می‌خواهد که نقش مثبتی در منطقه ايفاء کند، يعنی همان کاری که تا به حال انجام نداده است.»

وی در ادامه افزود: «اگر ايران می خواهد از خود حسن‌نيت نشان دهد، بايد از گروه‌هايی که حمايت می‌کند بخواهد که از رويه خود در مخالفت با راه‌حل همجواری دوکشور مستقل فلسطينی اسرائيلی در کنار هم، دست بردارند. علاوه بر اين ايران بايد به شکلی سازنده با ما همکاری کند تا به اين راه‌حل دست پيدا کنيم.»

جمهوری اسلامی ايران اصلی‌ترين حامی شبه‌نظاميان حماس و گروه تندروی شيعه حزب الله لبنان است، که هر دو از دشمنان قسم‌خورده هر گونه توافقی با اسرائيل هستند.

البته آقای احمدی‌نژاد در مصاحبه خود با شبکه ای‌بی‌سی مشخصاً عنوان نکرده بود که در صورت پذيرش راه‌حل همجواری دو کشور اسرائيلی فلسطينی، دولت ايران حاضر به قبول موجوديت کشور اسرائيل خواهد بود يا نه.

در همين مورد ينس پلوتنر، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان سخنان اقای احمدی‌نژاد را «جالب» خواند.
XS
SM
MD
LG