لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۵۵

برگزاری انتخابات رياست جمهوری در الجزاير


همه خيابان‌های الجزيره در تسخير پوسترهای آقای بوتفليقه است، چهارشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۸۸
مردم الجزاير امروز پنجشنبه بار دیگر برای انتخاب رئيس‌جمهوری به پای صندوق‌های رأی می‌روند.

در انتخابات امروز برای سومين بار عبدالعزيز بوتفليقه، رئيس‌جمهوری فعلی کشور، قرار است در مقابل پنج رقيب کمتر شناخته شده، قرار بگيرد و به گفته تحليلگران پيروز انتخاباتی باشد که مخالفان آن را تنها يک بازی سياسی دانسته‌اند.

رئيس‌جمهوری ۷۲ ساله فعلی با دو نامزد ملی‌گرا، دو نامزد اسلام‌گرای معتدل و يک نامزد چپ‌گرای زن رقابت خواهد کرد.

در گزارش خبرگزاری رويترز از شهر الجزيره آمده است که در تمام فضاهای شهرعکس‌ها و پوسترهای تبليغاتی رئيس جمهوری فعلی ديده می‌شود، اما از رقبای انتخاباتی وی اثری به چشم نمی‌خورد.

آقای بوتفليقه در سخنرانی‌های انتخاباتی خود ضمن تأکيد بر اين نکته که او توانسته است ثبات را به الجزاير بازگرداند، وعده داده است که بيش از ۱۵۰ ميليارد دلار صرف پروژه‌های عمرانی کشور کرده و بيش از سه ميليون شغل برای خيل بيکاران اين کشور نفت‌خيز شمال آفريقا به وجود آورد.

رئيس جمهوری الجزاير از ۲۰ ميليون افراد واجد شرايط رأی خواسته است تا به محل‌های رأی‌گيری رفته و انسجام در کشور را به نمايش بگذارند.

با اين حال ناصر جابی، تحليلگر سياسی در الجزاير به خبرگزاری رويترز گفته است: «شرکت يا عدم شرکت در رأی‌گيری تفاوتی ايجاد نمی‌کند چون به هر حال بوتفليقه برنده انتخابات خواهد بود. از اين رو انتظار می رود که سطح شرکت مردم در انتخابات پايين باشد».

مراکز رأی‌گيری تا ساعت ۸ شب به وقت محلی به کار مشغول خواهند بود. نتايج رأی‌گيری نيز قرار است روز جمعه رسماً اعلام شود.

در انتخابات دور قبل الجزاير که در سال ۱۳۸۴ برگزار شد نزديک به ۶۰ درصد واجدين شرايط شرکت کرده بودند.
XS
SM
MD
LG