لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۳۶

لغو مراسم سالگرد طالقانی در حسینیه ارشاد


مراسم سال‌مرگ آیت‌الله محمود طالقانی هر سال در حسینیه ارشاد در تهران برگزار می‌شد.
در پی لغو برگزاری مراسم سالگرد درگذشت آيت‏الله محمود طالقانی در حسينيه ارشاد، خانواده آيت‏الله طالقانی در اطلاعيه‏ای از همه علاقه‌مندان دعوت کردند تا در مراسم بزرگداشت او در دفتر فرزندش، خانم اعظم طالقانی، شرکت کنند.

محمد بسته‌نگار، داماد آیت‌الله طالقانی، در گفت‌وگو با رادیوفردا درباره چگونگی لغو مراسم حسینیه ارشاد می‌گوید:

محمد بسته‌نگار: مراسم بزرگداشت آیت‌الله طالقانی هر ساله از طرف جمعی از یاران و شاگردان آن مرحوم در حسینیه ارشاد برگزار می‌شد. امسال هم طبق سنت هر ساله از یک ماه پیش با حسینیه ارشاد تماس گرفتیم. قرار شد این مراسم روز چهارشنبه از ساعت چهار و نیم در حسینیه برگزار شود. اما روز گذشته مسئولین حسینیه ارشاد گفتند که بایستی نامه کتبی به حسینیه بنویسید تا ما این نامه را به نیروی انتظامی ارجاع بدهیم تا آنها جهت حفظ انتظامات حسینیه تلاش کنند.

اما از بعدازظهر دیروز خبرهایی به طور جسته و گریخته به ما می‌رسید که گویا می‌خواهند مانع برگزاری مراسم بشوند. امروز خانم اعظم طالقانی با نیروی انتظامی و دستگاه‌های مسئول تماس گرفتند تا بپرسند که علت عدم برگزاری مراسم چیست.

آقای بسته‌نگار، آیا به طور قطع به شما اعلام شد که مراسم دیگر در حسینیه ارشاد برگزار نخواهد شد؟

ولله پس از مذاکره با نیروی انتظامی به ما گفتند باید یک درخواست به فرمانداری بدهید. رفتیم فرمانداری. با مقامات مسئول فرمانداری ملاقات کردیم. آنها گفتند که برگزاری مراسم نیازی به مجوز ندارد. فقط بایستی به ما خبر بدهید. گفتیم که نیروی انتظامی از ما خواسته که فرمانداری کتبا به آنها جواب بدهد. اما مسئولین فرمانداری گفتند وقتی آنها به ما نامه‌ای نداده‌اند چه طور به آنها جواب بدهیم؟ همین طور مدام با نیروی انتظامی و فرمانداری در تماس بودیم، اما جواب سربالا می‌دادند. در نهایت گفتند با حسینیه تماس بگیرید. با حسینیه تماس گرفتیم.
گفتند که دیشب ماموران آمده‌اند و گفته‌اند که شما حق برگزاری مراسم روز چهارشنبه را ندارید. درهای حسینیه هم به هیچ وجه نباید باز شود.

آقای بسته‌نگار،‌ آیا در نهایت روشن شد که کدام مسئول یا نهاد یا وزارتخانه‌ای از برگزاری مراسم بزرگداشت جلوگیری کرده است؟

حسینیه ارشاد به ما هیچ جوابی نداد که کدام نهاد این تصمیم را گرفته است.

ولی در برخی از خبرها آمده بود که گویا فقط مکان برگزاری مراسم آیت الله طالقانی تغییر کرده و مراسم در نهایت برگزار خواهد شد.

خیر. مکان عوض نشده است. عده‌ای اظهار علاقه می‌کنند که در سال‌روز مرگ آقای طالقانی نزد خانواده وی بیایند و به آنها تسلی بدهند و یادش را گرامی بدارند. قرار است که در دفتر خانم اعظم طالقانی‌ دوستداران ایشان جمع شوند و خانواده وی نیز حضور داشته باشند. صرفا قرآن تلاوت شود و مقدم کسانی که در این مراسم حضور دارند گرامی داشته شود.

گویا پیش از این قرار بود که در حسینیه ارشاد آقای دکتر محسن آرمین، حبیب‌الله پیمان، دکتر محمدمهدی جعفری، خانم صدیقه وثمقی و شما سخنرانی کنید؟ این طور بود؟

بله.

با این تفاصیل سخنرانی‌ها دیگر برگزار نخواهد شد؟

نخیر. تنها مراسمی که برگزار می‌شود تلاوت قرآن و گفتن خیر مقدم به دوستان خواهد بود.
XS
SM
MD
LG