لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۴۸

سالگرد سرکوب در چین و مسدود شدن سايت‌های اينترنتی


تانک‌های فاتح ارتش پس از سرکوب دموکراسی‌خواهان در ميدان تيانان‌من، ۶ ژوئن ۱۹۸۹
در بيستمين سالگرد قتل‌عام دموکراسی‌خواهان در ميدان «تيانان‌من» شهر پکن در ششم ژوئن سال ۱۹۸۹، دولت چين سايت‌های خبررسانی و ارتباطی در اینترنت را مسدود کرد.

مقام‌های دولتی چين در کنار اين گونه اقدام‌های خود تلاش کرده‌اند با حبس خانگی منتقدان جدی سياست‌های حزب حاکم، منع روزنامه‌ها و نشريات از ذکر ياد تظاهرات هواداران دموکراسی، پيش از فرا رسيدن سالگرد قتل‌عام هواداران آزادی و دموکراسی در چين، در روز پنج‌شنبه، تمام راه‌های ابراز نارضايتی از سياست‌های جاری کشور را ببندند.

عصر روز سه‌شنبه ساعت پنج بعدازظهر به وقت محلی مجموعه‌ای از وب‌سايت‌ها به روی کاربران اينترنت در چين بسته شد. در بين سايت‌های مسدود شده سرويس ايميل «هات‌ميل»، سايت اشتراک عکس «ياهو»، ورودی بلاگ «ام‌اس‌ان»، «بينگ» موتور جستجوی جديد مايکروسافت، سايت‌های «توييتر» و «فليکر» هم به چشم می‌خورد.

روزنامه‌ها و شبکه‌های تلويزيونی خارجی هم با نزديک شدن به روزی که دولت چين بسيار روی آن حساسيت دارد به شدت سانسور می‌شوند.

Tiananmen Square Anniversary Archive
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:21 0:00


بينندگان شبکه جهانی بی‌بی‌سی هرگاه گزارشی در مورد سالگرد تظاهرات ميدان «صلح آسمانی» پخش می‌شود با صفحات سياه روبرو می‌شوند، و در همین حال تاکنون کار گزارش‌گران چهار شبکه تلويزيونی که برای تهيه گزارش در اين ميدان حضور پيدا کرده‌اند توسط نيروهای پليس متوقف شده است.

پليس و نيروهای امنيتی لباس شخصی از بيم حرکت‌های اعتراضی در اين ميدان مستقر شده‌اند. يک دستفروش جواهرات بدلی به خبرنگار رويترز می‌گوید که «کاسبی اين روزها کساد است، تصور می‌کنی همه اين آدم‌ها گردشگر و مسافراند، اما واقعيت اين نيست، همه اينها نيروهای لباس شخصی هستند»، و در همين هنگام مأموری به اين دستفروش نزديک می‌شود و به وی تذکر می‌دهد که نبايد با خارجی‌ها حرف بزند.

در محيط‌‌های دانشگاهی به مسئولان اجرايی دستور داده شده که مراقب افراد خارجی باشند. به رانندگان تاکسی نیز گفته شده است که مراقب مسافران مشکوک، به‌خصوص آنهايی که مقصدشان ميدان «تيانان‌من» است، باشند.
روز چهارشنبه نيروهای پليس تمام راه‌های ورودی به ميدان را تحت کنترل خود درآوردند، خودروهای پليس در گوشه و کنار مستقر شده و موضع گرفته‌اند. نيروهای پياده مدام در حال گشت‌زنی هستند و همه رفت و آمد‌های افراد را تحت نظر دارند.

۲۰ سال پيش در روز ۱۴ خردادماه ۱۳۶۸ (۴ژوئن ۱۹۸۹) تانک‌های ارتش چين در نخستين ساعت‌های روز وارد ميدان «صلح آسمانی» شدند و تظاهرات دانشجويی و کارگری که هفته‌ها در جريان بود را به شدت سرکوب کردند. دولت چين هيچ‌گاه حاضر نشد آمار رسمی در مورد تعداد تلفات و قربانيان اين سرکوب را منتشر کند.

در محيط‌‌های دانشگاهی به مسئولان اجرايی دستور داده شده که مراقب افراد خارجی باشند. به رانندگان تاکسی نیز گفته شده است که مراقب مسافران مشکوک، به‌خصوص آنهايی که مقصدشان ميدان «تيانان‌من» است، باشند.

اما در محيط‌های دانشگاهی فضای آرامی حاکم است. به گزارش خبرگزاری رويترز در دانشگاه پکن فصل امتحانات فرا رسيده و همه پيش و بيش از هر چيز نگران امتحان‌ها و گرفتن نمره‌های مناسب برای پيدا کردن کار و شغلی پردرآمد هستند.

پروفسور ژيا يليانگ، استاد اقتصاد اين دانشگاه، از جمله معدود افرادی است که علناً از دولت خواسته تا کشتار آن سال را محکوم کند. او در بيانيه‌ای که بر روی وب‌سايت خود گذاشته از همه خواسته است که در اين روز پيراهن سفيد بر تن کنند، که در چين نماد اندوه و عزاداری است.

اين استاد دانشگاه پکن به خبرگزاری رويترز گفته است: «دانشجويان چیز زيادی در مورد وقايع سال ۱۹۸۹ نمی‌دانند، اما اين را خوب می‌دانند که صحبت کردن در آن باره بسيار حساس است و بايد از آن پرهيز کرد».
XS
SM
MD
LG