لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۴۵

«افزایش عدم اعتماد ایرانی ها نسبت به حکومت»


هيلاری کلينتون، وزير خارجه آمريکا
هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، روز دوشنبه پس از اعلام پيروزی مجدد محمود احمدی‌نژاد در انتخابات رياست جمهوری، گفت که « عدم اعتماد ایرانی ها نسبت به حکومت افزایش یافته است.»

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که «در بين ايرانی‌ها بدبينی روزافزونی درباره روند انجام انتخابات و انتخاب مجدد احمدی‌نژاد به مقام رياست جمهوری به وجود آمده است، بدبينی‌ که با اعلام تأييد انتخابات توسط شورای نگهبان رفع و رجوع نخواهد شد.»

هيلاری کلينتون که در نشست خبری روزانه وزارت امور خارجه آمريکا سخن می‌گفت، اعلام کرد که «تمايلی به پيش‌بينی آينده سياسی ايران ندارد اما فکر نمی‌کند که بازشماری آراء بتواند نقشی در فرو نشاندن تنش‌ها ايفاء کند.»

وزير خارجه آمريکا گفت: «روشن است که روند انجام انتخابات در بين مردم بدبینی بزرگ اجتماعی نسبت به حکومت ايجاد کرده است و من فکر نمی‌کنم که اين بدبینی با نتايج حاصل از بازشماری محدودِ شمار نسبتاً معدودی از آراء رفع شود. هر چند روشن است که امور داخلی از اين دست بايد توسط خود ايرانی‌ها حل و فصل شود و ما اميدواريم که مردم ايران فرصت انجام اين کار را پيدا کنند تا به نحوی صلح‌آميز و با احترام به آزادی بيان بتوانند خود به اين موضوع بپردازند. موضع شخص من و موضع دولت ما آن است که از ارزش بنيادين شنيده شدن صدای مردم و به حساب آمدن رأی آنها، حمايت ‌کنيم.»

خانم کلينتون با بيان اينکه «بايد ببينيم که چه رويدادهايی پيش خواهد آمد» از پاسخ صريح به اين پرسش که آيا دولت اوباما انتخاب دوباره احمدی‌نژاد را به رسميت خواهد شناخت يا نه سرباز زد و اظهار داشت که مقامات دولت آمريکا به دقت رويدادها را ارزيابی خواهند کرد و «به تناسب تصميم خواهد گرفت.»

وزير خارجه ايالات متحده از اظهار نظر در مورد اينکه خشونت‌های پس از انتخابات ايران به اميدهای آمريکا برای تعامل با اين کشور در مورد برنامه اتمی‌اش و ساير مسائل مورد نگرانی غرب پايان داده است يا نه، اجتناب کرد اما اظهار داشت که اين امر قطعاً در مواجه با ايران مد نظر خواهد بود.

وی افزود: «ما نظاره‌گر تحولات باقی خواهيم ماند و مطابق منافع ملی آمريکا عمل خواهيم کرد. هميشه همين گونه بوده است. هميشه ارزش‌ها، اهداف و منافع ايالات متحده آمريکا مدنظر بوده است. ما هر چه در توان داريم برای ممانعت از تبديل شدن ايران به قدرتی با سلاح‌های هسته‌ای به عمل خواهيم آورد. ما نظاره‌گر تحولات خواهيم بود و مطابق با آنچه که پيش بيايد عمل خواهيم کرد.»

خانم کلينتون همچنين در اين سخنان خود از بازداشت کارمندان ايرانی سفارت بريتانيا در ايران نيز اظهار تأسف کرد و اظهار داشت که ايالات متحده از اقدامات بريتانيا برای يافتن راهی جهت آزادی بازداشت‌شدگان حمايت خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG