لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۳۱

عراق چند پرواز زائران ايرانی را لغو کرد


فرودگاه بین‌المللی بغداد
سازمان هواپيمايی کشوری عراق روز سه‌شنبه چندين پرواز هواپيماهای مسافربری ايران حامل زائران ایرانی به اين کشور را لغو کرد.

يکی از مقام‌های اين سازمان به خبرگزاری رويترز گفت: «بين ايران و عراق موافقت‌نامه‌ای وجود دارد که بر حسب آن دو کشور بايد شمار پروازهايشان مساوی باشد، اما طرف ايرانی با افزايش شمار پروازهای خود اين توافق را نقض کرده و در نتيجه امروز [سه‌شنبه] دو پرواز از تهران به مقصد عراق لغو شد».

همين مقام عراقی در ادامه گفته‌های خود اضافه کرد که خطوط هوايی ايران به ازای هر يک پرواز هواپيماهای عراقی به ايران، سه پرواز روانه عراق می‌کنند.

در همين حال طرف ايرانی لغو پروازهای ايران به مقصد عراق را غيرمنتظره و شمار پروازهای لغو شده را شش پرواز اعلام کرده است. نماينده سازمان حج و زيارت ایران در عراق روز سه‌شنبه اعلام کرد که سازمان هواپيمايی کشوری عراق به طور غيرمنتظره شش پرواز مسافری ايران به اين کشور را لغو کرد.

مهدی شکرآرا، نماينده سازمان حج و زيارت، در بغداد گفت: «سازمان هواپيمايی کشوری عراق پروازهای مسافری از مبدأ تهران، تبريز، شيراز به مقصد بغداد و نجف و برعکس را لغو کرده است.»

این در حالی است که خبرگزاری ايرنا به نقل از يک منبع در وزارت حمل و نقل عراق اعلام کرد که لغو پروازهای هوايی ايران فقط شامل شرکت «ماهان‌ار» می‌شود و دليل آن عدم پايبندی اين شرکت به توافقنامه‌های امضا شده با طرف عراقی است.
وی همچنين افزود که در پی لغو غيرمنتظره و بدون اطلاع قبلی اين پروازها، مسافران ايرانی امروز در فرودگاه‌های اين شهرها عملاً سرگردان شدند.

آقای شکرآرا گفت که مسوولان سازمان هواپيمايی کشوری عراق اعلام کرده‌اند که پروازها تا اطلاع ثانوی لغو شده‌اند و دليل اين تصميم برای طرف ايرانی روشن نيست.

این در حالی است که خبرگزاری ايرنا به نقل از يک منبع در وزارت حمل و نقل عراق اعلام کرد که لغو پروازهای هوايی ايران فقط شامل شرکت «ماهان‌ار» می‌شود و دليل آن عدم پايبندی اين شرکت به توافقنامه‌های امضا شده با طرف عراقی است.

از اين رو به گفته اين مقام عراقی بر اساس توافق صورت گرفته با شرکت هواپيمايی «ماهان‌ار» قرار بود اين شرکت از هواپيماهايی با ۱۳۰ سرنشين به مقصد عراق استفاده کند، اما بر خلاف توافق‌های به عمل آمده از هواپيماهايی با ظرفيت ۲۰۰ سرنشين استفاده کرده است.

خبرگزاری ايرنا به نقل از همين منبع اعلام کرده است که «تابان‌ار»، ديگر شرکت هواپيمايی ايران، همچنان پروازهای خود را در مسير ايران و عراق انجام می‌دهد و سازمان هواپيمايی کشوری عراق مشکلی با اين شرکت هواپيمايی ندارد.
XS
SM
MD
LG