لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۲۷

تحريم جوايز دولتی از سوی بيش از صد شاعر ایرانی


پيش از اين کانون نويسندگان ايران نيز با انتشار بيانيه هايی خواستار پايان دادن به «سرکوب و کشتار» معترضان شده بود. عکس تزئینی است.
بیش از صد شاعر ایرانی با انتشار بيانيه‌ای در آغاز هفته جاری اعلام کردند که در اعتراض به حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری از اين پس جوايز ادبی دولتی را تحريم می‌کنند.

در اين بيانيه که به امضای اغلب شاعران ایران رسيده آمده است: «آن چه پس از انتخابات رياست جمهوری بر مردم ايران می‌گذرد امروز از چشم هيچ شهروندی در جهان پنهان نمانده است؛ مردم آرمان‌خواه ايران که در جريان انتخابات با سبابه‌های جوهری به سمت تغيير برای دموکراسی و صلح اشاره کردند، متاسفانه در پاسخ به اين خواست قانونی خود با مصاديقی از ظلم مواجه شده‌اند.»

در ادامه اين بيانيه نوشته شده است: «روايت قساوت‌هايی که بر ما، مردم ايران در اين صحنه می رود، هر کدام شعری ناسروده است. در روزهای پس ازانتخابات نيز هر چهره شکسته و هر نفس داغداری که در شعری جان گرفت، بيش از پيش زير تيغ سانسور رفت و در اين وانفسا عده‌ای از شاعران نيز تهديد و زندانی شدند.»

امضاکنندگان اين بيانيه از «حقيقتی که شاعر از آن سخن می‌گويد و شعر می‌سرايد» سخن به ميان آورده‌اند و در پايان تاکيد کرده‌اند که به نشان اعتراض به فضای حاکم بر کشور و همدلی با مردم در آستانه برگزاری مسابقه‌ها و جوايز شعر دولتی مانند شعر فجر، جايزه کتاب سال شعر، جايزه شعر شب‌های شهريور، و جايزه شعر بانوی فرهنگ اين مسابقات را تحريم کرده و به برگزارکنندگان اين جوايز نيز اجازه «شرکت دادن خودسرانه» آثارشان را نخواهند داد.

از جمله امضاکنندگان این نامه می‌توان به مریم آموسا، پگاه احمدی، سیامک برازجانی، شاهرخ تندرو صالح، مریم جلالی فراهانی، منصور خاکسار، سجاد صاحبان زند، علی عبداللهی، گراناز موسوی و مریم هوله اشاره کرد.

حوادث اجتماعی پس از دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری علاوه بر محافل سياسی و اجتماعی بر جامعه هنری ايران نيز تاثير گذاشته و طيف‌های مختلف را وادار به واکنش کرده است.

پيش از اين نيز تعدادی از سينماگران، نقاشان، نمايشنامه‌نويسان و کاريکاتوريست‌های ایرانی نيز از شرکت در جشنواره‌ها و نمايشگاه‌های دولتی در اعتراض به حوادث پس از انتخابات انصراف داده بودند.
XS
SM
MD
LG