لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۴۴

هیل: تلاش می‌کنم تهران به حاکمیت عراق احترام بگذارد


کریستوفر هیل، نامزد مقام سفارت آمریکا در عراق
سفير پيشنهادی دولت اوباما برای عراق می‌گويد ايران همچنان يک «مشکل واقعی‌» است اما تلاش می‌کند، اطمينان یابد که تهران به حاکميت عراق احترام می‌گذارد.

کريستوفر هيل نامزد پست سفارت آمريکا در بغداد در جلسه پذيرش خود در برابر کميته روابط خارجی سنا گفت: «مشکل اصلی در منطقه برای عراق، همسايه باستانی‌اش ايران است».

آقای هيل در ادامه افزود «به باور ما و قطعاً به باور عراقی‌ها، ايران لازم است که به حاکميت عراق احترام بگذارد و حق عراقی‌ها در پرداختن به امور داخلی‌شان را محترم بشمارد».

نامزد مقام سفارت آمريکا در عراق در عين حال با اشاره به روند بازنگری روابط ايران و آمريکا می‌گويد اگر که نتيجه اين بازنگری ضرورت تماس با ديپلمات‌های ايرانی در سطح عالی باشد، «انجام اين تماس‌ها باعث خوشنودی بسيار او خواهد بود».

به‌رغم نظر مثبت نمايندگان دموکرات، به‌خصوص جان کری، رئيس کميته روابط خارجی سنا، نسبت به تصدی آقای هيل به مقام سفارت آمريکا در عراق، وی با مخالفت سرسختانه برخی نمايندگان جمهوری‌خواه روبه‌رو است. اين مخالفت تا به حدی است که که سناتور جان کری هشدار داده است که «اکنون زمان مناسبی برای به تأخير انداختن جريان بررسی صلاحيت کريستوفر هيل نيست».

سم براون‌بک، سناتور جمهوری‌خواه و منتقد جدی آقای هيل وی را متهم می‌کند که در جريان مذاکره کشورهای گروه شش در مورد خلع سلاح کره شمالی، هيچ توجهی به پرونده حقوق بشر اين کشور نکرده است.

آقای براون‌بک در صحن سنا ابراز داشته است که «تا هر جا که لازم باشد با نامزدی اين فرد مخالفت» می‌کند.

وی در حالی‌که در يک دست عکس‌هايی از بازداشتگاه آشويتس آلمان نازی را نشان می‌داد و در دست ديگر تصاويری از اردوگاه‌های کره‌شمالی را بالا برده بود، اظهار داشت که آقای هيل، در مقام معاون وزير امور خارجه در امور شرق آسيا و اقيانوسيه «ميراث اسف‌انگيزی» از خود بر جای گذاشته است.

کريستوفر هيل پيش از اين سفير آمريکا در لهستان، مقدونيه و کره جنوبی بوده اما آغاز شهرت وی از زمانی بود که به عنوان نماينده آمريکا در مذاکرات چندجانبه با کره‌شمالی برای خلع سلاح اين کشور، منصوب شد.
XS
SM
MD
LG