لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۴۷

جايزه سال مطبوعات بريتانيا برای محمد صديق کبودوند


محمد صديق کبودوند، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر
جايزه سال ۲۰۰۹ مطبوعات بريتانيا در بخش روزنامه‌نگار بين‌المللی سال به محمد صديق کبودوند، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر در ايران رسيد.

آقای کبودوند که در حال حاضر در زندان به سر برده و محکوميت ۱۱ ساله خود را طی می‌کند به دليل فعاليت‌های مطبوعاتی خود و تأسيس جمعيت حقوق بشر کردستان، که به دنبال حمايت از حقوق کردهای ايران است،موفق به دريافت اين جايزه شده است.

در بيانيه جايزه سال مطبوعات بريتانيا آمده است که آقای کبودوند به واسطه فعاليت‌های روزنامه‌نگاری و حقوق بشری خود نقش مهمی در خلق شبکه جامعه مدنی برای جوانان و فعالين کرد داشته است.

محمدصديق کبودوند ۱۰ تير ماه ۱۳۸۶ به دادگاه انقلاب تهران احضار و سپس در همين دادگاه به اتهام نشر اکاذيب به قصد تشويش اذهان عمومی از طريق تشکيل جمعيت دفاع از حقوق بشر کردستان، به يازده سال حبس تعزيری محکوم شد.

آقای کبودوند علاوه بر فعاليت‌های حقوق بشری مدير مسئول هفته نامه توقيف شده «پيام مردم» نيز بوده است. او مدت‌های مديدی است که به بيماری‌های مختلف قلبی، کليوی و کبدی مبتلا بوده است، نکته‌ای که در متن بيانيه اعلام جايزه وی نيز آمده و موجب نگرانی در مورد وضعيت سلامتی وی شده است.

جوايز مطبوعات بريتانيا مراسمی است که هر سال به منظور اعلام بهترين‌های حوزه مطبوعات و روزنامه‌نگاری در بريتانيا برگزار می‌شود. بنيان اين جوايز در دهه ۱۹۷۰ ميلادی ريخته شد و هيئت داورانی متشکل از روزنامه‌نگاران و مديران مطبوعاتی کار معرفی نامزدها و اختصاص جوايز را بر عهده دارند. از مراسم جوايز مطبوعات بريتانيا به عنوان «اسکار مطبوعات بريتانيا» هم نام برده می‌شود.
XS
SM
MD
LG