لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۲۹

خاتمی: با رفتارهای جنايت‌آمیز اخیر برخورد شود


دیدار محمد خاتمی با خانواده کیانوش آسا از جانباختگان وقایع پس از انتخابات
سيد محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران، به مناسبت بزرگداشت چهلمين روز درگذشت کشته‌شدگان حوادث بعد از انتخابات، با خانواده‌های چهار تن از آنها ديدار کرد.

بعد از ظهر و عصر روز پنجشنبه محمدخاتمی با حضور در خانه کشته‌شدگان اعتراض‌ها به نتايج انتخابات رياست جمهوری نسبت به آنها ادای احترام کرد و با همدردی با اين خانواده‌ها خواستار شناخت و برخورد «عوامل اصلی جنايات» است.

رئيس جمهوری پيشين ايران در اين ديدارها خواستار آن شد که مسئولان به تقاضای بحق خانواده‌های کشته‌شدگان، بازداشت‌شدگان و آسيب‌ديدگان بعد از انتخابات رسيدگی کنند.

وی که ابتدا در خانه سهراب اعرابی حاضر شده و با خانواده وی و خانواده‌های اشکان سهرابی و کيانوش آسا ديدار و گفتگو کرد.

مراسم چهلم کشته‌شدگان اخير به دعوت مهدی کروبی و ميرحسين موسوی، قرار بود که بعدازظهر روز پنجشنبه در بهشت زهرا برگزار شود که با ممانعت نيروهای انتظامی و امنيتی روبه‌رو شد. تجمعات پراکنده‌ای نيز برای برگزاری اين مراسم در اطراف مصلی تهران شکل گرفت که با برخورد نيروی انتظامی همراه بود.

در همين مورد عزيزالله رجب‌زاده، فرمانده نيروی انتظامی تهران گفت که روز گذشته ۵۰ نفر دستگير و تحويل مقام‌های قضايی شدند.

محمد خاتمی در ديدار با خانواده‌های کشته‌شدگان اظهار داشت: «چه خوب بود که سنت اربعين اين عزيزان را در اجتماعی بزرگتر که مطمئناً صدها هزار نفر در آن شرکت مي‌کردند اجرا مي‌کرديم که متأسفانه از اين امر جلوگيری کردند».

وی افزود که «بايد نسبت به جفايی که به مردم شده است و خون‌هايی که ريخته شده و رفتارهای نادرست و جنايت‌آميزی که صورت گرفته برخورد شود، خانواده‌های جانباختگان عزيز و بازداشت‌شدگان همه حق دارند که دادخواهی کنند و انتظار داريم که مسئولان داد آنها را بستانند».

هر چند هنوز منبع مستقلی آمار دقيقی در مورد تعداد کشته‌شدگان وقايع اخير منتشر نکرده است اما فرهاد تجری عضو کميته ويژه مجلس برای رسيدگی به مسائل بازداشت شدگان اخير در گفت‌وگو با روزنامه خراسان تعداد کشته‌شدگان حوادث پس از انتخابات رياست جمهوری را ۳۰ نفراعلام کرد.

منابع غير دولتی و سازمان‌ها و فعالان حقوق بشر در ايران تعداد قربانيان را بسيار بيش از اين می‌دانند.

محمد خاتمی در ادامه ملاقات خود با خانواده قربانيان اعتراض به نتايج انتخابات رياست جمهوری عصر روز پنجشنبه با خانواده مسعود هاشم‌زاده نيز ديدار کرد.
XS
SM
MD
LG