لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۳۴

اوباما خواستار از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه شد


U.S. -- President Barack Obama announces his administration's proposed Financial Year 2010 federal budget outline in Washington, DC, 26Feb2009
رئيس جمهوری آمريکا به طور جداگانه از سران مصر، اسرائيل و تشکيلات خودگردان فلسطينی دعوت کرده تا برای پيشبرد روند صلح خاورميانه و مذاکرات دوجانبه به واشینگتن سفر کنند.

رابرت گيبس، سخنگوی کاخ سفيد، می‌گويد که « رئيس جمهوری آمريکا پس از ملاقات روز سه‌شنبه خود با ملک عبدالله، پادشاه اردن، با اميد به داشتن چنين مذاکراتی با سران مصر ، اسرائيل و تشکيلات خودگردان فلسطينی، دعوتنامه‌هايی را به طور جداگانه برای آنها ارسال کرده است.»

آقای گيبس اعلام کرد که بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير اسرائيل، محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی و حسنی مبارک رئيس جمهوری مصر در هفته‌های آينده با رئيس جمهوری آمريکا ديدار و ملاقات خواهند کرد.

تاکنون تاريخ دقيقی برای اين ملاقات‌ها مشخص و اعلام نشده است.

آقای اوباما پس از ملاقات با پادشاه اردن گفت که وی هنوز به راه‌حل ايجاد دوکشور فلسطينی و اسرائيلی در کنار هم متعهد است. رئيس جمهوری آمريکا اظهار داشت که کار دولت او و جرج ميچل، فرستاده ويژه‌اش به خاورميانه، همچنان در مرحله گوش فرا دادن به طرف‌های متخاصم است. با اين همه وی تصريح کرد که همه طرف‌ها بايد بر بدگمانی خود نسبت به ديگری فائق آيند.

باراک اوباما در ادامه اظهاراتش در مورد بحران خاورميانه و سابقه گفتگو بين طرف‌های اين بحران گفت: «من هم موافقم که تا ابد تنها نمی‌توان مذاکره کرد، به هر ترتيب در يک مرحله‌ای بايد قدم‌هايی برداشت تا پيشرفت‌هايی در عمل ديده شود. اين چيزی است که ما می‌خواهيم در ماه‌های آينده شاهد آن باشيم. متأسفانه آنچه که اکنون با آن مواجهيم يک بدبينی شديد نسبت به هرگونه پيشرفت در روند صلح است. امری که نه تنها در اسرائيل، که در سرزمين‌های فلسطينی، و در بين کشور‌های عربی نيز به چشم می‌خورد».

سخنگوی کاخ سفيد در پايان سخنان خود در اين مورد گفت که «رئيس جمهوری آمريکا معتقد است اگر قرار به حصول پيشرفت در روند صلح باشد، آمريکا بايد پيوسته در اين روند حضور داشته و اقدامات خود را پی‌گيری کند.»
XS
SM
MD
LG