لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۱۸

اوباما:‌ احمدی‌نژاد از «بوخن‌والد» دیدار کند


باراک اوباما و آنگلا مرکل، درسدن جمعه ۱۵ خرداد ۱۳۸۸
باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در آستانه دیدار از اردوگاه «بوخن‌والد» و در واکنش به اظهارات اخیر محمود احمدی‌نژاد در نفی هولوکاست گفت که بهتر است رئیس جمهوری ایران از بوخن‌والد دیدار کند.

آقای اوباما که ساعاتی پیش از بازدید از اردوگاه بوخن‌والد، با شبکه خبری ان.بی.سی گفت‌وگویی کوتاه داشت، این موضوع را در واکنش اظهارات محمود احمدی‌نژاد که بار دیگر هفته گذشته هولوکاست را «فریبی بزرگ» خوانده بود، عنوان کرد.

آقای اوباما تصریح کرد که تحمل آنها که تاریخ را انکار می‌کنند ندارد و تاریخ هولوکاست چیزی جز واقعیت نیست.

رئیس جمهوری ایران چهارشنبه گذشته بار دیگر با نفی رخداد هولوکاست در دوران جنگ جهانی دوم، گفته بود که «هولوکاست یک فريب بزرگ تاريخی است و رژيم صهيونيستی [اسرائیل] جنايتکارترين رژيم جعلی تاريخ است.»

این اظهارات از جمله با واکنش نیکولا سرکوزی رئیس جمهوری فرانسه روبه‌رو شد و وی در دیدار با منوچهر متکی وزیر خارجه ایران گفته‌های محمود احمدی‌نژاد در نفی هولوکاست را به شدت محکوم کرد.

بازدید از اردوگاه بوخن‌والد بخشی از برنامه‌های سفر باراک اوباما در چارچوب سومین مرحله از سفر چهار مرحله‌ای اوست و آقای اوباما قرار است به همراهی آنگلا مرکل از این اردوگاه اسرای جنگ جهانی دوم بازديد و به قربانيان جنگ و هولوکاست ادای احترام کند.

اردوگاه بوخن‌والد که در شرق آلمان واقع است، در دوران جنگ جهانی دوم توسط نازی‌ها بر پا شد و گمان می‌رود نزدیک به ۵۶ هزار نفر که بیشتر آنها یهودی هستند در این اردوگاه کشته شده باشند.

هولوکاست یا کشتار جمعی یهودیان در جریان جنگ جهانی دوم، بارها از سوی محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری کنونی ایران مورد انکار قرار گرفته است. امری که انتقادهایی را در داخل و خارج ایران بر انگیخته است.

اميدواری به احيای گفت‌وگوهای صلح خاورميانه

رئيس جمهوری آمريکا با تصریح بر اینکه مسیر پیش رو برای دستیابی به صلح در خاورمیانه، مسیری ناهموار است، ابراز اميدواری کرد که در احيای گفت‌وگوهای صلح در سال جاری پيشرفت جدی حاصل شود.

آقای اوباما که يک روز پس از سخنرانی معروف به «آغازی نوين» خطاب به مسلمانان جهان، در درسدن آلمان سخن می‌گفت بار ديگر بر تعهد خود نسبت به روند صلح خاورميانه تأکيد کرد و اظهار داشت که چنانچه همين اکنون قدمی در اين راه برداشته نشود، اسرائيلی‌ها و فلسطينی‌ها بيش از حد در مواضع خود مُصر شده و بازگرداندن آنها به پای ميز مذاکرات صلح بسيار دشوار خواهد شد.

وی در نشست خبری مشترک خود با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، اظهار داشت: «من اطمينان دارم که اگر در اين کار مصمم باشيم و زود کار خود را شروع کنيم ، می‌توانيم در سال جاری پيشرفت‌های جدی در اين زمينه داشته باشيم».

رئیس جمهوری آمریکا پس از گفتگو با خانم مرکل اظهار داشت: «دو طرف بايد تن به مصالحه‌های بسيار دشواری بدهند و اين واقعيتی است که همه بدان اذعان داريم، از اين رو اکنون وقت عمل است».

آقای اوباما در سومين مرحله از سفر چهار مرحله‌ای خود، پنجشنبه شب وارد آلمان شد. وی پيش از اين به عربستان سعودی و مصر سفر کرده و روز پنجشنبه سخنان مهمی خطاب به مسلمانان جهان در قاهره ايراد کرد.

رهبران آمريکا و آلمان در گفتگوهای خود موضوعاتی را به بحث گذاشتند که از جمله می‌توان به موضع دوکشور در مسئله هسته‌ای ايران، بحران مالی جهانی، تغييرات آب و هوايی و سرنوشت زندانيان زندان گوانتانامو، اشاره کرد.

آقای اوباما از زمان مراسم سوگند رياست جمهوری بارها اعلام کرده که يافتن راه‌حلی برای مناقشه اسرائيل ـ فلسطين اولویت نخست سياست خارجی دولت وی است.

رئيس جمهوری آمريکا در همين مورد تاکنون، جرج ميچل فرستاده ويژه خود را به منطقه اعزام کرده، در کاخ سفيد ميزبان محمود عباس و بنيامين نتانياهو بوده، و با ملک عبدالله پادشاه عربستان ديدار کرده است.

خانم مرکل نيز در همين نشست مطبوعاتی در درسدن اظهار نظر کرد که «به باور من با دولت جديد آمريکا، با رياست جمهوری باراک اوباما فرصتی استثنايی برای احيای روند مذاکرات به وجود آمده است».
XS
SM
MD
LG