لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۲۴

قشقاوی: رکسانا صابری حق فرجام‌خواهی دارد


حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ايران
سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد که « رکسانا صابری از حقوق شهروندان ايرانی برخوردار است و حق فرجام خواهی دارد.»

حسن قشقاوی روز دوشنبه در يک نشست خبری اعلام کرد که با رکسانا صابری «با توجه به ايرانی بودن» مطابق قوانين جمهوری اسلامی برخورد قانونی لازم صورت خواهد گرفت و مانند ديگر شهروندان ايرانی از حقوقی مانند تجديد‌نظر در حکم دادگاه و فرجام‌خواهی برخوردار است.

رکسانا صابری خبرنگار ایرانی-آمریکایی به اتهام جاسوسی برای آمریکا به هشت سال زندان محکوم شده است.

اظهارات آقای قشقاوی يک روز پس از آن ابراز می‌شود که رئيس دفتر محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهوری ایران، در نامه‌ای به سعيد مرتضوی، دادستان تهران، از وی خواست تا به اتهامات رکسانا صابری و حسين درخشان با «دقت کامل و رعايت قسط و عدل و جميع موازين قانونی» رسيدگی شود.

در همين نامه همچنين از دادستان تهران خواسته شده تا شخصاً مراقبت کند تا متهمان بتوانند «ازکليه آزادی‌ها و حقوق قانونی» برای دفاع از اتهامات وارده برخوردار شده و «کوچکترين حقی» از آنها ضايع نشود.

باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريكا، روز يكشنبه بار ديگر با ابراز «نگرانى عميق» از وضعیت ركسانا صابرى گفت كه اين روزنامه ايرانى – آمريكايى در هيچ نوع جاسوسى دست نداشته است.

در همين حال در چند روزگذشته ناظران و منابع خبری مختلف در پی کنکاش در مورد علت و انگيزه‌های پنهان تهران در متهم کردن رکسانا صابری خبرنگار ايرانی ـ آمريکايی برآمده‌اند و از جمله ابراز داشته‌اند که ايران به دنبال ارتباط دادن پرونده خانم صابری با بازداشت ديپلمات‌های ايرانی در اربيل عراق است.

آقای قشقاوی در ادامه نشست خبری روز دوشنبه خود اين ارتباط بين اين دو موضوع را رد کرد و اظهار داشت که ارتباطی ميان دستگيری رکسانا صابری خبرنگار آمريکايی ايرانی تبار در تهران با ديپلمات‌های ايرانی ربوده شده توسط نيروهای آمريکايی در اربيل وجود ندارد.

وی همچنين در اين مورد اين مطلب را نيز اضافه کرد که به نظر وی دستگيری ديپلمات‌های ايرانی مغاير با کنوانسيون‌های بين المللی است و تداوم دستگيری آنان نيز با اين قوانين مغايرت دارد.
XS
SM
MD
LG