لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۰۳

سفر هاشمی رفسنجانی به عراق


جلال طالبانی، رئيس جمهوری عراق و علی اکبر هاشمی رفسنجانی، تهران ۹ اسفند ۱۳۸۷

‌اکبر هاشمی رفسنجانی، رئيس مجمع تشخيص مصلحت و رئيس‌جمهوری اسبق ايران، روز دوشنبه به دعوت جلال طالبانی، رئيس‌جمهوری عراق وارد بغداد شد.

رئيس مجلس خبرگان در اين سفر سه روزه قرار است با مقامات سياسی عراق ديدار کرده و علاوه بر آن با سفر به شهرهای زيارتی عراق علاوه بر قرار گرفتن در جريان طرح‌های توسعه اماکن مذهبی با روحانيون بلندپايه اين کشور ديدار کند.

ايران طرح‌های عمرانی قابل‌توجهی در عراق دارد و کار بازسازی و توسعه اماکن مذهبی شيعه در عراق با سرمايه‌گذاری ايران در حال انجام است.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام روز يکشنبه در ديدار با عادل عبدالمهدی، معاون شيعه رئيس جمهوری عراق، در تهران هدف از سفر خود به عراق را انتقال تجربيات ايران در بازسازی و توسعه و ديدار با مسئولان دولتی و شخصيت های مذهبی عراقی عنوان کرد.

ديدار آقای هاشمی رفسنجانی با مراجع مقيم عراق، به دليل نفوذی که در ايران دارند، جنبه ديگری از اهميت ديدار اين روحانی بانفوذ از کشور همسايه غربی ايران است.

رئيس‌جمهوری اسبق ايران در طول دوران جنگ ايران ـ عراق، از طرف آيت‌الله خمينی هماهنگ‌کننده و اداره‌کننده جنگ بود و در زمان رياست‌جمهوری او، صدام حسين رئيس‌جمهوری وقت عراق با ارسال نامه مسئوليت آغاز جنگ بين دو کشور را بر عهده گرفت.

در آن زمان صدام حسين از اکبر هاشمی رفسنجانی برای ديدار از عراق دعوت به عمل آورد، که اين سفر هرگز صورت نپذيرفت. از اين رو سفر روز دوشنبه رئيس‌جمهوری اسبق ايران، نخستين سفر او به کشور عراق محسوب می‌شود.

XS
SM
MD
LG