لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۴۵

سفر دنیس راس به خاورمیانه


دنيس راس، مشاور مخصوص وزير امور خارجه آمريکا
دنيس راس، مشاور مخصوص وزير امور خارجه آمريکا در امور خليج فارس و جنوب غرب آسيا، در چارچوب نخستين ديدار خود از حوزه مأموريتش «برای گفتگو درباره نگرانی های مشترک» اين کشورها و آمريکا راهی منطقه شد.

مأموريت آقای راس از امروز سه شنبه ۸ ارديبهشت آغاز می‌شود. بر طبق بيانيه رسمی وزارت امور خارجه آمريکا که روز دوشنبه صادر شد، آقای راس در جريان مأموريت خود با سران شماری ازکشورهای حوزه خليج فارس و نيز با رئيس جمهوری مصر ديدار می‌کند.

دراين بيانيه آمده است «اين سفربرای بيان دوباره تعهد دستگاه سياستگذاری آمريکا درقبال اين منطقه، و در جهت استمرار رايزنی با هم‌پيمانان ايالات متحده است.»

ديدار و گفتگو با رهبران عربستان سعودی، امارات متحده عربی، سلطان نشين عمان، بحرين، قطر، و مصر دربرنامه کاری دنيس راس قرار دارد.

ژنرال جان آلن، معاون مرکز فرماندهی نيروهای مرکزی آمريکا، و نيز پونيت تالوار، سرپرست ارشد شورای امنيت ملی آمريکا، دنيس راس را دراين سفرهمراهی می‌کنند.

آغاز نخستين مأموريت دنيس راس درخليج فارس به‌دليل همزمان شدن آن با تحولات اخير در مناسبات ايران و آمريکا و پيام‌های رسانه‌ای که واشنگتن و تهران برای مذاکره احتمالی رد و بدل می‌کنند، حائز اهميت است.

مهمترين وظيفه آقای راس ايفای نقشی مؤثر در تحولات آتی مناسبات آمريکا و ايران خواهد بود که چالش جدی در سياست خارجی آمريکا محسوب می‌شود.

دولت باراک اوباما درصدد تشويق ايران به آمدن به پای ميزمذاکره با کشورهای عضو دائم شورای امنيت به‌علاوه آلمان، موسوم به گروه ۵ + ۱، است.

شورای عالی امنيت ملی ايران هفته گذشته دربيانيه رسمی اعلام کرد «بسته پيشنهادی» ايران برای اين مذاکرات، به‌زودی ارائه خواهد شد.

مهمترين نگرانی مشترک آمريکا و کشورهای خليج فارس برنامه‌های اتمی ايران است، و کشورهای اميرنشين‌ همواره، آشکار و پنهان، ازعواقب اين برنامه‌های ايران ابرازنگرانی کرده‌اند.

شش کشورحوزه خليج فارس و کشورهای ديگر واقع درجنوب غرب آسيا از هم پيمان‌های راهبردی آمريکا محسوب می‌شوند.

هيلاری کلينتون وزيرامور خارجه آمريکا به تاريخ پنج اسفند ماه سال ۱۳۸۷ دنيس راس را به عنوان مشاورويژه درامورحوزه خليج فارس و جنوب غرب آسيا برگزيد.

وزارت امور خارجه آمريکا دربيانيه انتصاب او تأکيد کرده بود که «راس عهده دار مأموريت منطقه‌ای خواهد بود که آمريکا در سال‌های اخير در آن درگير دو جنگ بوده است. تروريسم، خطر گسترش جنگ افزار کشتارجمعی، منابع انرژی، تحولات اقتصادی و تقويت دموکراسی و حاکم کردن قانون، از جمله چالش‌هايی است که آمريکا با آنها دراين منطقه روبروست.»

آقای راس، ۶۱ ساله، از ديپلمات‌های کارکشته آمريکايی است که در سه دهه اخير در همه دولت‌های جمهوريخواه و دموکرات آمريکا، در مقام‌هایی در وزارت خارجه و وزارت دفاع مشغول به کار بوده است.

آقای راس از سال ۲۰۰۱ عضو ارشد موسسه سياست خاورنزديک واشینگتن بوده و در سال ۲۰۰۴ به رياست اين مؤسسه رسيد. اين مرکز گزارش‌های زيادی درباره برنامه هسته‌ای ايران و تحولات مناسبات آمريکا و ايران و نيز راهکارهايی در اين موضوع‌ها منتشرکرده است.

آقای راس يکی از اعضای اصلی کار گروه مشترک دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه برای بازنگری سياست‌های آمريکا بود، که گزارش مهم اين کار گروه سال گذشته، يعنی يک ماه پيش ازانتخابات رياست جمهوری آمريکا، منتشر شد.

بنیادگذار و بسیاری از مسئولان موسسه سیاست خاور نزدیک واشینگتن، پیشتر در سازمان «آیپاک»، که از بانفوذترین لابی های هوادار اسرائیل در آمریکاست، مشغول به کار بودند.

برخی افراد و رسانه های جمهوری اسلامی ايران آقای راس را متهم به وابستگی به اسرائيل کرده و وی را فرد مناسبی برای پيشبرد گفت و گو آمريکا با ايران تشخيص نداده‌اند.

آقای کاظم جلالی عضو ارشد کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس شورای اسلامی در مورد انتصاب وی به مقام مشاور ارشد وزير امور خارجه آمريکا گفته بود «اگرآريل شارون يا اهود اولمرت به عنوان فرستاده ويژه آمريکا برای ديالوگ با ايران انتخاب می شد، بهتربود.»

«ايرنا» خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ايران به تارخ ۷ اسفند ماه ۱۳۸۷، يعنی دو روز پس از انتصاب آقای راس، در تفسيری نوشت «براساس پيشينه کاری و پژوهشی راس و نوع نگاه او به مسائل مهم منطقه‌ای همچون ايران و اسرائيل، به ‌نظرنمی رسد که اين انتخاب بتواند حداقل درکوتاه مدت، گشايشی درگره کور روابط ايران و آمريکا ايجاد؛ حتی اگر ايران، نوع نگاه و پيشينه راس را هم ناديده بگيرد.»

XS
SM
MD
LG