لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۲۵

پرفسور مجيد سمیعی؛ در ايران او را ابوعلی سينا می‌نامند


پروفسور مجيد سميعی، تهران ۳ اسفند ۱۳۸۷
پرفسور مجيد سمیعی ، متخصص مغز و اعصاب، زاده شهر رشت است. در ۱۹ سالگی برای تحصيل به آلمان رفت و در ۳۲ سالگی در رشته خود استاد شد. اکنون ۳۶ سال از زمانی که وی به درجه پرفسوری نائل آمد می‌گذرد و از آن زمان تاکنون بيش از ۶۰ جايزه بين‌المللی را از آن خود کرده است.

پروفسور سميعی پژوهش‌های فراوانی در زمينه ساختار پيچيده مغز و اعصاب انجام داده است. نخستين جراحی ميکروسکپی مغز در دنيا و ابداع عمل جراحی قاعده جمجمه که ۳۱ سال پيش توسط وی انجام شد بخشی از افتخارات او است.

پروفسور سميعی اکنون ۷۱ سال دارد.

پروفسور سميعی در تشريح جراحی قاعده جمجمه می گويد

«اين جراحی ، يک جراحی نسبتاً مشکلی بود. برای ساليان دراز، هيچ متخصصی نسبت به تومورهايی که در منطقه قاعده جمجمه به‌وجود می آمد در محلی که با عنوان ـ مکانی که به هيچ کس مربوط نيست – و سرحد تخصص‌های گوناگون پزشکی بود واکنش نشان نمی داد و هيچ رشته‌ای به خود اجازه نمی داد که وارد اين حيطه شود.

در قاعده جمجمه، اعصاب گوناگون از سوراخ‌های بسيار کوچکی مابين استخوان‌های جمجمه رد می شدند که يک اشتباه کوچک در اين محدوده می‌توانست صدمات جبران ناپذيری به اين عروق و اعصاب ، مثل عصب بينايی وارد کند وعلت مشکل بودنش هم همين بود.

تصور من بر اين بود که اگر تجربيات خود را در زمينه گوش و حلق و بينی و مغز و اعصاب به همديگر نزديک کنيم می‌توانيم اکثر مشکلات اين بيماران را رفع کنيم . در آن زمان در زمينه گوش و حلق و بينی همکاران خوبی داشتم که ا يده مرا پذيرفتند و ما توانستيم ضمن حفظ اين عروق و اعصاب ، تومورهای آن ناحيه را برداريم و بعد از آن تمام اهتمام من اين بود که اين متد را در کشورهای ديگر دنيا نيز آموزش بدهم.

هم اکنون به اهتمام پرفسور سمعيی ، انجمن های بسياری تحت عنوان جراحی قاعده جمجمه در سراسر دنيا تشکيل شده است که هر ساله در چهارچوب کنگره های خود ، دستاوردهای جديد اين رشته را طرح می کنند . او از پايه گذاران انستيتوی علوم مغز و اعصاب شهر هانوفر آلمان نيز هست . با این همه آیا به یاد دارد که تاکنون چند عمل جراحی انجام داده است؟

پروفسورسمعيی : «من از سال ۱۹۶۴ کارم را آغاز کردم و تصور می کنم تا کنون ۲۰ هزار عمل جراحی انجام داده باشم. من از روز دوشنبه تا جمعه هر روز مشغول انجام عمل جراحی هستم و هيچ روزی ، مگر برای ايراد سخنرانی يا شرکت در کنگره ايی اين روند را قطع نکرده ام».

او به پاس خدمات ارزنده پزشکی از سوی رييس جمهور آلمان ، نشان درجه يک اين کشور را کسب کرده است . اما تاکنون جايزه نوبل نصيبش نشده که خود در دليل آن می‌گويد:

«جايزه نوبل بيشتر به افرادی که در حوزه تحقيقات لابراتواری هستند تعلق می گيرد و معمولا جراحان شانس کمتری برای دريافت اين جايزه را دارند اما من در سال ۱۹۸۸ جايزه مدال نوبل را دريافت کردم که البته با جايزه نوبل فرق می کند.

راستش را بخواهيد کسب جايزه از وطنتان يا جايی که ساکن آنجا هستيد، از نظر کسانی که در سطح جهانی کار می‌کنند، دارای منزلت بيشتری است از اين لحاظ جايزه‌هايی که از کشور آلمان و ايران نصيبم شده است بيشتر به قلب من نزديک‌اند.

بخاطر خدمات ارزنده پرفسور سمعيی، به او لقب ابوعلی سينای زمانه داده شده است، لقبی که خود درباره آن می‌‌گويد:

« من خودم را طبيبی می دانم که در دوران حياتم سعی کرده ام آنچه را که مقدور بوده است برای پيشرفت رشته ام انجام دهم و شخصيت ابوعلی سينا را بزرگتر از آن می دانم که با من مقايسه شود».

از پروفسور مجيد سميعی ۱۳ کتاب پژوهشی در زمينه‌های مربوط به رشته تخصصی‌اش منتشر شده است.
XS
SM
MD
LG