لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۵۲

جنگنده‌های ترکيه شمال عراق را بمباران کردند


ترکيه به طور مستمر مواضع پ‌ک‌ک را در شمال عراق بمباران می‌کند
مقام‌های ارتش ترکيه اعلام کردند که هواپيماهای جنگنده اين کشور در آخرين ساعات روز چهارشنبه و صبح پنجشنبه مواضع شورشيان کرد در شمال عراق را بمباران کردند.

بر پايه بيانيه ارتش ترکيه، جنگنده‌های نيروی هوايی اين کشور دو منطقه «زپ» و «آواسين ـ باسيان» در حاشيه مناطق مرزی جنوب اين کشور و شمال عراق را در دو نوبت بمباران کردند.

چند ساعت پيش از حمله جنگنده‌های ترکيه، در دو حادثه جداگانه دست‌کم ۹ سرباز ارتش ترکيه در حملاتی که به شورشيان کرد نسبت داده شده، کشته شدند.

هواپيماهای جنگی ترکيه پيش از اين نيز به دفعات کمين‌گاه‌های چريک‌های کرد را در شمال عراق بمباران کرده بودند. چريک‌های کرد از مواضع خود در شمال عراق برای حمله به اهداف خود در خاک ترکيه بهره می‌گيرند.

بيشتر اين چريک‌ها از اعضاء حزب کارگران کردستان (موسوم به پ‌کا‌کا) هستند که از سال ۱۳۶۳ برای خودمختاری مناطق عمدتاً کردنشين جنوب‌شرقی ترکيه با حکومت اين کشور در درگيری و تخاصم به سر می‌برند.

حزب کارگران کردستان از سوی کشورهای عضو اتحاديه اروپا و آمريکا، به عنوان سازمانی تروريستی شناخته شده است. خبرگزاری رويترز به نقل از برخی تحليل‌گران می‌گويد که اين حزب به واسطه بمباران‌های مستمر ارتش ترکيه اکنون به لحاظ نظامی ضعيف شده است.

درگيری‌های ارتش ترکيه با جدايی‌طلبان کرد تاکنون بيش از ۴۰ هزار کشته بر جای گذاشته است.

XS
SM
MD
LG