لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۵۷

آمریکا: هر کاری لازم باشد می‌کنیم تا ایران به سلاح هسته‌ای دست نیابد


رابرت گيبز، سخنگوی کاخ سفيد
کاخ سفيد اعلام کرد که ايالات متحده «هرکاری لازم باشد» انجام خواهد داد تا جلوی رسيدن ايران به سلاح‌های هسته‌ای را بگيرد.

رابرت گيبز، سخنگوی کاخ سفيد، روز دوشنبه خطاب به خبرنگاران گفت: «فکر می‌کنيم مهم اين است که هر کاری لازم باشد را برای جلوگيری از دست يافتن ايران به سلاح‌های هسته‌ای انجام دهيم»، آغاز اين کار می‌تواند «تعامل مستقيم» با ايران باشد.

در اين نشست مطبوعاتی، سخنگوی کاخ سفيد از اظهارنظر مشخص در مورد خبر روزنامه نيويورک تايمز مبنی بر اينکه يک مقام ارشد دولتی آمريکا در مورد اعمال تحريم بر واردات بنزين ايران با مقام‌های اسرائيلی مذاکره کرده خودداری کرد.

آقای گيبز در همين زمينه افزود رئيس جمهوری در ماه سپتامبر وضع و شرايط اقدام‌های ديپلماتيک انجام شده در مورد ايران را «ارزيابی» کرده و درباره مسير بعدی مقابله با اين مناقشه تصميم‌گيری خواهد کرد.

وی در عين حال اظهار داشت که «نمی‌خواهد وارد بحث‌هايی شود که در اين باره بين متحدان آمريکا صورت گرفته است».

روزنامه نيويورک تايمز روز دوشنبه گزارش داده بود که دولت اوباما در حال بررسی تحريم‌هايی عليه ايران است که واردات بنزين و ديگر فرآوردهای پالايشی اين کشور را هدف قرار خواهد داد.

اين روزنامه به نقل از مقام‌های اسرائيلی و اروپايی در گزارش خود آورده بود که جيم جونز، مشاور امنيت ملی باراک اوباما، هفته پيش در جريان سفر خود به اسرائيل احتمال وضع چنين تحريم‌هايی را با مقام‌های اين کشور در ميان گذاشته است.

ايران به دليل نداشتن ظرفيت پالايش نفتی در داخل مجبور به واردان بنزين برای مصرف داخلی کشور است.

در همين حال وزارت نفت جمهوری اسلامی روز دوشنبه اعلام کرد که فاز اول طرح خودکفايی از واردات بنزين در ظرف مدت ۴۸ ساعت برای آمادگی در برابر شرایط اضطراری آغاز شده است، طرحی که سال گذشته از سوی غلامحسين نوذری وزير نفت مطرح شد.

پيش از اين غلامحسين نوذری، وزير نفت، با تاکيد بر اينکه اعمال تحريم و ايجاد محدوديت برای واردات بنزين ايران کارساز نيست، اعلام کرده بود: «وزارت نفت کليه پيش‌بينی‌ها را برای مواقع اضطراری به عمل آورده و در اين رابطه هيچ گونه نگرانی وجود ندارد».

سيد نورالدين شهنازی‌زاده، مديرعامل شرکت پالايش و پخش فرآورده‌های نفتی ايران، نيز روز يک‌شنبه ذخاير کل فرآورده‌های نفتی ايران را بيشتر از زمان مشابه سال گذشته اعلام کرده و گفته بود: «با وجود برخی فشارهای بين‌المللی مبنی بر تحريم واردات بنزين، ايران زمينه‌های لازم را جهت افزايش توليد داخلی، کاهش مصرف و افزايش ذخيره‌سازی فراهم کرده است».

ايران بيشتر بنزين مصرفی خود را از طريق شرکت سوئيسی «ويتول»، شرکت هلندی ـ سوئيسی «ترافيگورا»، شرکت فرانسوی «توتال»، شرکت سوئيسی «گلنکور» و شرکت هندی «ریلاينس» وارد می‌کند.
XS
SM
MD
LG