لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۹:۲۶

علیرضا رجایی بازداشت شد


علیرضا رجایی
علیرضا رجایی
خبرگزاری فارس روز یکشنبه از دستگیری علیرضا رجایی، از اعضای شورای فعالان ملی مذهبی و عضو هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران توسط نیروهای امنیتی خبر داد.

این خبرگزاری که نزدیک به سپاه پاسداران است، علیرضا رجایی را عضو «گروهک موسوم به ملی- مذهبی و نهضت آزادی» معرفی کرده و نوشته است که وی به اتهام «ارتکاب جرایم امنیتی» از سوی مأموران بازداشت شده است.

علیرضا رجایی که دارای دکترای علوم سیاسی است و مدیریت سرویس سیاسی هیئت تحریریه روزنامه‌های اصلاح‌طلبی نظیر جامعه، توس، خرداد، نشاط و عصر آزادگان را در کارنامه خود دارد، پیش از این و در جریان ناآرامی‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ نیز بازداشت شده بود.

وی در انتخابات مجلس ششم توانست آرای لازم برای ورود به مجلس به عنوان کاندیدای ائتلاف نیروهای ملی‌ مذهبی در تهران را کسب کند، اما پس از ابطال نزدیک به هفتصد‌هزار رأی از صندوق‌های آرای حوزه انتخابیه تهران توسط شورای نگهبان، وی از ورود به مجلس بازماند و غلامعلی حداد عادل به جای علیرضا رجایی وارد مجلس شد. چندی پس از آن نیز آقای رجایی روانه زندان اوین شد.

میرحسین موسوی، در مردادماه سال گذشته در دیدار با شماری از خبرنگاران و خانواده‌های خبرنگاران زندانی در انتقاد از عملکرد شورای نگهبان گفته بود: «در انتخابات مجلس ششم، آنقدر رأی‌ها را جابه‌جا کردند که آقای رجایی حذف شد و آقایی که رئیس فرهنگستان ادب شد (غلامعلی حداد عادل) وارد مجلس کردند.»

به دنبال انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری، فشار بر فعالان سیاسی در ایران افزایش یافت که در این میان فعالان ملی مذهبی نیز از این قاعده مصون نماندند.

از جمله در دهم فروردین ماه، رضا علیجانی از اعضای این شورا از سوی مأموران به وزارت اطلاعات احضار شد.

تقی رحمانی، دیگر عضو شورای فعالان ملی مذهبی نیز روز ۲۱ بهمن سال گذشته در منزلش در تهران بازداشت شد و برخی از سایت‌های خبری هوادار دولت،‌ علت بازداشت وی را «نقش اساسی او در فراخوان تجمع‌های غیرقانونی» اعلام کردند.

هاله سحابی، فرزند عزت‌الله سحابی، رئیس شورای فعالان ملی مذهبی نیز که پیش از این به دوسال حبس تعزیری محکوم شده بود، از بهمن ماه سال گذشته در زندان به سر می‌برد.
XS
SM
MD
LG