لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۲۲

انتقاد از وضعیت حقوق بشر ایران در گزارش سالانه عفو بین‌الملل


سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالانه جدید خود از وضعیت حقوق بشر در جهان، به موارد نقض حقوق بشر در ایران، از جمله اعدام، صدور احکام ناعادلانه، بازداشت، شکنجه و تبعیض علیه زنان و اقلیت‌های قومی اشاره کرده است.

این سازمان در گزارش اخیر خود آورده که در سال ۲۰۱۰، دستکم ۲۵۲ تن در ایران اعدام شده‌اند و تأکید کرده است که طبق «گزارش‌های موثق دریافتی» در این سال بیش از ۳۰۰ مورد اعدام دیگر در ایران صورت گرفته که بیشتر آن‌ها در زندان وکیل‌آباد مشهد به اجرا درآمده، اما مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی آن‌ها را تأیید نکرده‌اند.

بر اساس این‌گزارش همچنین دستکم ۱۴۳ تن که در زمان ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال داشته‌اند، اکنون در صف اعدام قرار دارند و حداقل یک مجرم صغیر در سال گذشته اعدام شده است.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین خاطرنشان کرده که در یک‌سال گذشته صدور حکم سنگسار همچنان ادامه داشته، اما بر اساس گزارش‌های رسیده هیچ حکم سنگساری در این مدت به اجرا در نیامده است.

گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل در ادامه افزوده است که اجرای حکم شلاق و قطع عضو از دیگر موارد نقض حقوق بشری است که همچنان در ایران صورت می‌گیرد.

بر اساس این گزارش زندانیان در ایران تحت شرایط نامطلوبی نگهداری می‌شوند و بسیاری از آن‌ها از دسترسی به وکیل محروم هستند.

این سازمان همچنین به شکنجه زندانیان از طریق ضرب و شتم شدید، فرو کردن سر زندانیان در کاسه توالت، اعدام‌های ساختگی، محبوس کردن زندانیان در سلول‌های بسیار کوچک، محروم کردن آن‌ها از آب، نور غذا و مراجعه به پزشک اشاره کرده است.

در گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل از وضعیت حقوق بشر در ایران، ضمن یادآوری وقایع بازداشتگاه کهریزک و حمله به کوی دانشگاه تهران در سال ۱۳۸۸، آمده است که «نیروهای امنیتی»، همچنان بدون «تقریبا هیچ‌گونه مجازاتی»، به نقض حقوق بشر می‌پردازند.

نبود آزادی بیان و آزادی مذهب، تبعیض علیه زنان و اقلیت‌های قومی و همچنین آزار و اذیت فعالان حقوق بشر در ایران، از دیگر مواردی است که در این گزارش به آن‌ها اشاره شده است.

Amnesty Report: Human Rights Progress, Or 'False Dawn'?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:58 0:00


«۱۷۴ تن همچنان در گوانتانامو زندانی هستند»

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود خاطر نشان کرده‌است که علیرغم وعده باراک اوباما در مورد تعطیلی کامل زندان گوانتانامو تا ژانویه سال ۲۰۱۰، همچنان ۱۷۴ زندانی، در این بازداشتگاه نگهداری می‌شوند.

باراک‌ اوباما نوامبر سال ۲۰۰۹ اعلام کرده‌بود که برخلاف وعده پیشین، بازداشتگاه گوانتانامو در موعد مقرر تعطیل نخواهد شد.

این گزارش همچنین افزوده است که در حال حاضر صدها زندانی در زندان ایالات متحده در ولایت پروان افغانستان نگهداری می‌شوند؛ زندانی که به گفته آمریکا افرادی که تهدید بزرگی برای آمریکا به شمار می‌روند در آن‌جا زندانی هستند.

در این گزارش همچنین آمده است که در یک‌سال گذشته ۴۶ زندانی، ۴۵ مرد و یک زن در آمریکا اعدام شده‌اند؛ ۴۴ تن از طریق تزریق، یک تن به وسیله جریان الکتریسیته و یک نفر نیز با شلیک گلوله.

«اعدام هزاران تن در چین»

سازمان عفو بین‌الملل در این گزارش تأکید کرده است اگرچه از تعداد اعدام‌های صورت گرفته در چین آمار دقیقی در دست نیست، شواهد نشان می‌دهند که مجازات اعدام همچنان به طور گسترده در این کشور رواج دارد و هزاران تن پس از دادگاه‌های ناعادلانه اعدام شده‌اند.

این گزارش افزوده است که در مواردی افراد «بیگناه» اعدام شده و یا به اعدام محکوم شده‌اند.

علاوه بر این، بر اساس اظهارات سازمان عفو بین الملل شکنجه و بدرفتاری با زندانیان همچنان در چین ادامه دارد و در مواردی برخی از زندانیان بر اثر شکنجه جان باخته‌اند.

این سازمان همچنین تأکید کرده است که با توجه به محدودیت آزادی مذهب در چین، مقامات این کشور کماکان به سرکوب تظاهراتی که در حمایت از بودائیان تبت صورت می‌گیرد ادامه می‌دهند.
XS
SM
MD
LG