لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۱۲

انفجارهای پیاپی در عراق دستکم «۷۲ کشته» بر جای گذاشت


انفجار در ناصریه عراق- ۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۰
بر اثر یک رشته انفجار در مناطق شیعه‌نشین بغداد و همچنین یک بمبگذاری انتحاری در میان زائران شیعه در جنوب عراق، دستکم ۷۲ تن کشته و بیش از صد تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات عراق بامداد روز پنجشنبه وقوع یک رشته انفجار در «مدینه الصدر» و «کاظمیه»، دو منطقه شیعه نشین بغداد، دستکم ۲۳ تن کشته و ده‌ها نفر مجروح شدند.

همچنین ساعاتی پس از وقوع این انفجارها، یک عملیات انتحاری در میان زائران شیعه‌ حاضر در شهر «ناصریه»، واقع در جنوب عراق که به سمت کربلا در حرکت بودند، حدود ۴۵ کشته دیگر و ۶۸ زخمی بر جای گذاشت.

آسوشیتد پرس تعداد تلفات این عملیات را ۷۲ تن اعلام کرده است.

تاکنون شخص یا گروه خاصی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است.

قاسم‌ الموسوی، سخنگوی نظامی بغداد با تاکید بر این‌که هدف از این حملات «ایجاد آشوب میان مردم عراق» بوده، گفته است که هنوز برای اظهار نظر در مورد عاملان پشت پرده این بمب‌گذاری‌ها بسیار زود است.

پیش از این و در تاریخ اول دی‌ماه نیز بر اثر یک رشته انفجار که در مناطق شیعه نشین بغداد رخ داده بود، ۶۹ تن کشته و حدود ۲۰۰ تن زخمی شده بودند.

یک گروه وابسته به القاعده مسئولیت این انفجارها را بر عهده گرفته است.

انفجارهای اخیر در حالی در عراق رخ داده‌اند که در هفته های اخیر تنش میان جناح شیعه و سنی دولت شیعی عراق افزایش داشته است.

از سوی دیگر طارق‌ الهاشمی، معاون رییس جمهور عراق متهم به دست داشتن در سلسله‌ای از انفجارها و ترورها شده و قوه قضائیه عراق برای وی حکم بازداشت صادر کرده است.

آقای هاشمی که از رهبران ائتلاف العراقیه، ائتلاف مورد حمایت سنی‌ها، است تمامی این اتهام‌ها را رد کرده و آن‌ها را «ساختگی» خوانده است.

از دیگر سو ائتلاف العراقیه، جلسات پارلمان و هیات دولت را تحریم کرده است و از حضور در این جلسات خودداری می‌کند.

در عین حال ۲۷ آذرماه، آخرین گردان نیروهای آمریکایی نیز خاک عراق را ترک کرده و مسئولیت برقراری امنیت در این کشور را به نیروهای داخلی واگذار کردند.

نیروهای آمریکایی و برخی مقامات بغداد پیشتر در تلاش بودند در خصوص حضور تعدادی از نیروهای آموزشی خارجی در عراق به توافق برسند، اما پس از آنکه بغداد با اعطای مصونیت قضایی به سربازان خارجی موافقت نکرد تصمیم بر آن شد که نیروهای رزمی خارجی به طور کامل از این کشور خارج شوند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG